W poniedziałek rozpoczął się trzydniowy kongres pedagogiki chrześcijańskiej online "Wychowanie trwa wiecznie". Wśród prelegentów są m.in. rektor Kolegium Jagiellońskiego – Toruńskiej Szkoły Wyższej prof. Grzegorz Górski i biskup toruński ks. prof. Wiesław Śmigiel. Organizatorami wydarzenia są Kolegium Jagiellońskie - Toruńska Szkoła Wyższa i Rzecznik Praw Dziecka.

Reklama

Atak na cywilizację Zachodu?

- Od dekad cywilizacja Zachodu (...) zmaga się z różnymi wyzwaniami, zwłaszcza z atakami, można powiedzieć antycywilizacji, antywartości. Zmaga się z szeregiem problemów dotyczących trwałości i też tożsamości świata Zachodu - powiedział w czasie inauguracji kongresu wiceszef resortu edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.

Reklama

W jego ocenie, "najbardziej miękkim" elementem świata Zachodu jest kwestia wpływania na kształtowanie młodzieży i dzieci. Dodał, że to właśnie oni będą decydować za kilka lat o przyszłości lokalnych wspólnot i państw. Rzymkowski podkreślił, że wychowanie jest ważne w procesie edukacyjnym, który wspiera szkoła.

W ocenie wiceministra, "wojna kulturowa czy też wojna cywilizacyjna" toczy się od dekad i przyspieszyła w czasie pandemii COVID-19.

- Pandemia jest takim swoistym katalizatorem tych wszystkich złych procesów, które obserwujemy i które w tej chwili, bym powiedział, z zwielokrotnioną siłą obserwujemy w zachowaniu młodych ludzi - zaznaczył Rzymkowski.

Reklama

Proces edukacyjny w odwrocie?

Dodał, że należy zastanowić się nad metodami zwalczania i blokowania "różnej maści patologicznych, niszczących naszą wspólnotę narodową, naszą wspólnotę chrześcijańską, wspólnotę wartości, tak, aby obronić kolejne pokolenia i z tych doświadczeń wyciągnąć wiążące wnioski". W jego ocenie, pewne mody zatrzymują, a nawet cofają proces edukacyjny młodych ludzi.

Rzymkowski mówił, że pewne tendencje w państwach naszego bloku cywilizacyjnego, czyli świata Zachodu "momentami przerażają". - Wielokrotnie zastanawiamy się, czy już nie jesteśmy na brzegu przepaści, w którą niewątpliwie za chwileczkę sami niepopychani przez nikogo wpadniemy - powiedział Rzymkowski.

Jak czytamy na stronie internetowej kongresu, jego celem jest podjęcie debaty w kontekście obecnej sytuacji zachodzących przemian cywilizacyjnych oraz ocena perspektyw skutecznego rozwoju edukacji i wychowania niezbędnego do odbudowy współczesnego świata.