Likwidacja PAN?

Reklama

Portal oko.press opublikował list prezesa PAN prof. Jerzego Duszyńskiego w którym pisze, że likwidacja instytucji to "groźba, która, w mojej opinii, zawisła nad naszym środowiskiem”.

"Na początku marca zostałem poproszony wraz z wiceprezesem PAN (…) przez prof. Waldemara Parucha i skupionego wokół niego zespołu doradców MEiN o spotkanie. Celem spotkania miało być wysłuchanie tego, co sądzimy o sytuacji w PAN i potrzebie zmian w zapisach prawnych regulujących jej funkcjonowanie. (…) Ton dyskusji, próby dyskredytacji Akademii ze strony doradców Ministra Edukacji i Nauki, bardzo nas zaniepokoiły” - czytamy w liście prezesa PAN.

Prezes PAN otrzymał projekt dot. Narodowego Programu Kopernikańskiego "dość przypadkowo".

Nowa instytucja ma "tworzyć sieci efektywnych instytucji naukowych”. Jakie zadania przypadną NPK? Przyznawanie nagród, rozwój młodych naukowców czy wspieranie Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika.

Działalność NPK ma nadzorować premier.

"Tworzy go tajemnicze grono zaufanych współpracowników ministra Przemysława Czarnka” – stwierdził Duszyński w liście cytowanym przez oko.press. Prezes PAN informuje, że projekt nie był konsultowany ze środowiskami naukowymi.

"Zabranie z puli środków zasilających finansowanie nauki tak znaczącej kwoty musi być kosztem budżetów uczelni badawczych i jednostek naukowych. Być może ma się to odbyć głównie kosztem likwidowanej lub znacząco ograniczonej działalności PAN i instytutów PAN” – zastanawia się prezes PAN.

Komentarz Czarnka

"Gdyby to był Prima aprilis... Ale nie jest. Panie Prezesie PAN, skąd Pan bierze te rewelacje? I dlaczego w ogóle chodzi Panu po głowie myśl o likwidacji PAN? Czyżby rzeczywiście były jakieś powody? Ja ich nie znam" - napisał Przemysław Czarnek na Twitterze.