PAN opracował nowe zalecenia dot. noszenia maseczek w szkołach.

Reklama

W rozmowie z Radiem ZET, wirusolog Krzysztof Pyrć, powiedział, że nie jest zwolennikiem zamykania szkół, ale by tego uniknąć, uczniowie powinni się uczyć w maseczkach.

– W przypadku małych dzieci sensowność noszenia maseczek w szkołach można podważyć, ponieważ nie rozumieją, co się dzieje i nie będą nosiły ich prawidłowo. Starsze dzieci to są już młodzi dorośli – mówił Radiu ZET profesor Pyrć.

Eksperci Polskiej Akademii Nauk proponują również wprowadzenie przerw między lekcjami o różnych porach dla różnych klas.

Nowe wytyczne MEN

Ministerstwo Edukacji i Nauki podało nowe wytyczne dla dyrektorów publicznych i niepublicznych szkół i placówek w strefie czerwonej/żółtej.

Jedną z wytycznych jest wprowadzenie obowiązku zachowania dystansu między uczniami w przestrzeniach wspólnych szkoły lub stosowanie przez nich osłony ust i nosa (korytarze, szatnia).

MEN poinformował. również, że w trybie mieszanym pracuje 821 placówek oświatowych, a 264 w trybie zdalnym. Pozostałe, czyli 47,39 tys., działa normalnie – podało w poniedziałek MEN. Liczba szkół pracujących w poniedziałek w sposób inny niż stacjonarny jest najwyższa od początku roku szkolnego.

W trybie stacjonarnym pracuje 47 399 przedszkoli, szkół i innych placówek oświatowych, czyli 97,76 proc. wszystkich.

W trybie mieszanym, czyli z nauką prowadzoną częściowo w szkole i częściowo w domu, funkcjonuje 821 placówek, czyli 1,70 proc. wszystkich.

W trybie wyłącznie zdalnym pracują 264 placówki, czyli 0,54 proc. wszystkich.

W ubiegłym tygodniu w poniedziałek liczba placówek, w których za zgodą sanepidu zmieniono tryb nauczania, spadała w stosunku do poprzedniego tygodnia. W poniedziałek w trybie mieszanym pracowało 418 placówek, a w zdalnym 94. We wtorek trybie mieszanym pracowało 401 placówek, a w trybie zdalnym - 86.

W środę liczba placówek pracujących w trybie innym niż zdalny zaczęła rosnąć. W trybie mieszanym w środę pracowało 498 placówek oświatowych, a 110 w trybie zdalnym. W czwartek w trybie mieszanym pracowały 674 placówki, a w trybie zdalnym 147 W piątek w trybie mieszanym pracowało 811 placówek, a w trybie zdalnym 208.