Na 9907 przebadanych w dniach 31 sierpnia - 14 września osób w kierunku SARS-CoV-2 jedynie u sześciu test wypadł pozytywnie. - Uzyskane dane potwierdzają, że rozprzestrzenianie się koronawirusa utrzymuje się na niskim poziomie - ocenił nadzorujący badania inspektor sanitarny Stephan Stenmark.

Reklama

Według Stenmarka u sześciu zainfekowanych osób wystąpiły niewielkie objawy, chorzy zostali odizolowani, przeprowadzono również analizę ich kontaktów.

Celem badania, przeprowadzonego wśród społeczności kampusu w Umea, było sprawdzenie, czy wraz z rozpoczęciem 31 sierpnia zajęć zwiększy się liczba zakażeń. Wielu studentów przyjechało do Umea z innych regionów Szwecji lub z zagranicy. Wiosną z powodu zagrożenia epidemicznego nauka w szkołach wyższych odbywała się zdalnie.

W przeprowadzeniu testów oprócz Uniwersytetu w Umea oraz władz regionu Vaesterbotten zaangażowane było również wojsko.

Reklama

Z danych przekazanych w czwartek przez Urząd Zdrowia Publicznego wynika, że w Szwecji sytuacja epidemiczna jest stabilna. W ciągu ostatniej doby w całym kraju potwierdzono 310 nowych przypadków koronawirusa (łączna liczba to 87 885). Średnia tygodniowa to 226 przypadków dziennie.

W ubiegłym tygodniu przeprowadzono rekordowe 142 tys. testów na obecność koronawirusa, wynik jedynie 1 proc. z nich okazał się pozytywny.

W ciągu ostatniej doby bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrósł o cztery, do 5864.