We wtorek po południu Olga Tokarczuk, laureatka literackiego Nobla za rok 2018, odbierze medal i dyplom podczas uroczystości w Sztokholmie. Transmisję z wydarzenia zadeklarowało TVP Info.

Reklama

Rzecznik praw obywatelskich wyraził zadowolenie, że Telewizja Polska będzie transmitowała galę wręczenia Nagrody Nobla. Zauważył jednocześnie, że nie odbyła się transmisja wykładu noblowskiego, jaki Olga Tokarczuk wygłosiła w sobotę w Sali Giełdy Akademii Szwedzkiej w Sztokholmie.

- Żałuję, że nie transmitowano tego wydarzenia, bo ten wykład prędzej czy później będzie, według mnie, lekturą szkolną – powiedział Adam Bodnar. Jego zdaniem dzieci będą czytały w szkole o tym, jak nasz dzisiejszy świat widzi polska noblistka.

Zaznaczył również, że fragmenty twórczości Tokarczuk już teraz są w podręcznikach do języka polskiego na poziomie szkoły podstawowej.

- Skoro jej twórczość już teraz jest tak istotna, że uczą się o niej dzieci w szkole podstawowej, to tym bardziej całe społeczeństwo powinno mieć możliwość zapoznania się z jej wykładem noblowskim tak samo, jak i obejrzeć uroczystość wręczenia nagrody – przekonywał RPO.

Dodał również, że konstytucyjnym prawem człowieka jest prawo dostępu do informacji i wolność ich pozyskiwania. - Wykład noblowski i uroczystość wręczenia nagrody są tak ważnymi uroczystościami, że powinno o nich wiedzieć całe społeczeństwo i całe powinno mieć dostęp do transmisji – podkreślił.

Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018. To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go Wisława Szymborska. Jak podała Akademia Szwedzka, Tokarczuk otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

Reklama