Wydawało się, że nauczycieli nie da się już bardziej rozwścieczyć. Słowa Morawieckiego dolały jednak oliwy do ognia

| Aktualizacja:

Przeciętny nauczyciel pracuje ponad 47 godzin tygodniowo – dłużej, niż przewidują przepisy prawa pracy. Ale i tak usłyszy, że powinien robić więcej.

wróć do artykułu
 • ~Tomasz
  (2019-04-08 20:00)
  Kolego dziennikarzu ....niedouczony pzez nauczycieli , skąd wziąłes 47 godzin pracy nauczyciela ha ha ha chyba że na 2 etatach ... .....BZDURA!!!
 • ~Bolek09
  (2019-02-24 21:37)
  dwa słowa - angielski prywatnie. Fajne miejsce na dorabianie dla studentów/nauczycieli
 • ~Prawda boli
  (2019-02-14 23:39)
  A czego się spodziewaliście po tym osobniku?
 • ~Lus
  (2019-02-12 23:43)
  A co szanowni państwo nauczyciele z wkurzaniem rodziców przez was ,ciągle wam mało ,ciągle jesteście biedni i nie doceniani . Czy wiecie ile ludzi w tym kraju ma wyższe wykształcenie i zarabia dużo mniej ,za większą ilość wypracowanych godzin . Ile procent uczniów ,aby zdać maturę musi pójść na korepetycje , takie są efekty waszego nauczania . W szkołach podstawowych ile godzin muszą siedzieć z dziećmi rodzice i uczyć tłumaczyć ,bo wam nie zależy ,takie są wasze wyniki i osiągnięcia . Na wszystko trzeba ciężko pracować , a wy jesteście kolejną uprzywilejowaną kastą.
 • ~WARS
  (2019-02-12 22:01)
  Bez strajku okupacyjnego nic nie wywalczycie, rozmawiać możecie sobie z uczniami.
 • ~Michał9
  (2019-02-11 10:44)
  Panie i Panowie nauczyciele - pozakładajcie sobie konta np. na angielski prywatnie i zarabiajcie godnie. Bez odbioru.
 • ~jarek
  (2019-02-10 20:31)
  Znowu błysnął wrodzonym "intelektem"?
 • ~#1
  (2019-02-10 20:22)
  Tu nie ma się co wściekać tylko trzeba iść do pracy. Rzetelnie realizować program w ramach pensum .To nie jest duży wysiłek godzinowy. Moźna zregenerować siły latem w czasie ferii zimowych, wiosennych długich weekendów rozszerzonych dniami dyrektorskimi. Nie boczyć sie i zmuszać rodziców do kupowania korepetycji.Wstyd.
 • ~Zojka
  (2019-02-10 19:59)
  Osiem lat rządów PO-PSL to lata marginalizacji nauczycieli. Dziwne,że dopiero z pozycji opozycji widzą problem. To hipokryzja.
 • ~Zenek z Opola
  (2019-02-10 18:41)
  Recepta jest prosta - zmienić podstawę programową i przejść już nawet nie do XXI ale przynajmniej do XX wieku z systemem nauczania. Mniej zadań domowych, więcej treści na lekcji - więcej ćwiczeń , mniej kartkówek więcej testów wyboru .W końcu 80 % uczniów ma dostęp do internetu w domu . A i roboty będzie mniej w szkole dla nauczycieli i mniej stresów i ciekawsze będą lekcje . Dzieci więcej się nauczą. Zrezygnować z kumoterstwem i totalną hierarchizacją w szkole, gdzie "Pan z Kuratorium " to jest niczym nieomylny Bóg, A Pan Dyrektor to prawie jak lokalny kacyk w PRL , który wie wszystko i może wszystko. Zmienić sposób myślenia w Kuratoriach i Ministerstwie Oświaty - niech zrozumieją, że nie jest najważniejsza " realizacja programu" tylko nauczanie. Piszę to jako były nauczyciel, któremu "nie pasowało i się zwolnił" - do dzisiaj nie żałuję. Praca z młodzieżą była super ale stosunki pracy w szkole - beznadziejne. I z tego, co czytam nic się nie zmieniło. Może trzeba " kadrze" zorganizować więcej wycieczek do zagranicznych szkół , zamiast wyjazdów z "socjalu" do Gołębiewskiego . Niech zobaczą jak u sąsiadów wygląda stsrem edukacji .
 • ~Julka
  (2019-02-10 18:30)
  PiS zniszczy nauczycieli, niszczy nasze dzieci, które na czas wolny czy dodatkowe zdjęcia nie mają już czasu, lekcje do późna a w domu jeszcze stos pracy domowej, życzę pisowi wszystkiego najgorszego za tą reformę
 • ~mentor
  (2019-02-10 18:16)
  Badania czasu pracy n-l robiono za po ipsl bo chciano nauczycielom zwiększyć pensum godzin pracy i okazało się ze n-le pracują o wiele dłużej niż 20 godz. Rostkowska teraz robi za siostrę Teresę A zapomniała jakie kłody podkładka n-lom.
 • ~[ ╲╱]◬[├─┤]
  (2019-02-10 17:00)
  Ferie? Wakacje? jak wygląda średnie obciążenie dnia pracy? Przeciętnie jest ok 225 dni pracy w Polsce.
 • ~alf
  (2019-02-10 16:36)
  Morawiecki powinien mieć trochę szacunku do nauczycieli. Sam skończył historię i gdyby nie przypadek, że do rady nadzorczej banku akurat potrzebowali historyka ze znajomością angielskiego, pewnie dziś uczyłby jej w jakiejś szkole.
 • ~www
  (2019-02-10 15:39)
  Jak długo polskim szkolnictwem, z tylnego fotela rządzić będzie superkomunistyczny związek zawodowy ZNP z towarzyszką Wandą Wasilewską, jedną z jego założycielek, nałożnicą ojca narodów Stalina na sztandarze, tak długo w polskim szkolnictwie dobrze dziać się nie może! To są ludzie, którzy nie chcą i nie potrafią nauczać! To są ludzie nauczeni wyłącznie indoktrynacji komunistycznej i dziwi mnie, co jeszcze w szkolnictwie robią!
 • ~Pp
  (2019-02-10 15:15)
  Po pierwsze, opisane „prace domowe nauczycieli” nauczycieli nie dotyczą wszystkich i nie wynika to jedynie z różnej natury przedmiotów. Miałem takich, co faktycznie przygotowywali kolejne lekcje - ale miałem i takich, co wyklepywali treści nauczone dziesięć lat temu i czytane z mocno zużytych notatek. Albo ograniczających się do „przetwarzania podręcznika”. Po drugie, jak ktoś co chwila robi klasówki, to sam sobie winien, kiedy musi je sprawdzać. I znowu miałem nauczycieli ograniczających się do 1-2 klasówek na semestr, a i takich, co robili ich po 7-10 na semestr. Po trzecie, to UCZEŃ ma w szkole najcięższą pracę i musi zajmować się wszystkim, a nie tylko przedmiotami, w których się specjalizuje – a pieniędzy za to nie dostaje. Trudno zatem współczuć nauczycielom, skoro pracują za pieniądze i jednak mniej od uczniów, choć więcej od tego, co premier powiedział. Pozdrawiam.
 • ~W.Borsa
  (2019-02-10 14:51)
  Niedouczonym narodem ŁATWO manipulować, a jeszcze łatwiej go OSZUKIWAĆ i OKRADAĆ. Czy dlatego próba „wytępienia” nauczycieli, aby pozostali TYLKO katecheci?
 • ~gorszy sort
  (2019-02-10 13:36)
  Właśnie w ten sposób zemścił się nieuk za swoje ewidentne braki w wykształceniu. Winni są nauczyciele, którzy nie gonili nieroba do nauki. Braki podstawowych wiadomości nadrabia kłamstwem i mentalną manipulacją.
 • ~tor
  (2019-02-10 13:28)
  Panie morawiecki a ile to godzin pracuje np szeregowy WP z pensją 3650 zł brutto i wieloma dodatkami . Dzisiaj Polska po woli idzie w ślady rewolucji kulturalnej . Wystarczy paromiesięczny kurs ,broń przy boku i mamy zarobki 4i więcej tys . Ci co kończa studia nauczają nasze dzieci czy opiekują się chorymi maja 3 tys brutto o ile tyle w ogóle mają
 • ~W.Borsa
  (2019-02-10 13:21)
  Wpajanie młodzieży w szkołach, że OSZUSTWO jest prawdą (różne ideologie, wierzenia), to PRODUKOWANIE bezmyślnych i bezwolnych OWIECZEK dla różnego rodzaju SEKT, z katolicką WŁĄCZNIE.

Może zainteresować Cię też: