Abp Gądecki: Zawsze będą dwa ośrodki władzy, Kościół i państwo. Szkoła bez religii byłaby pusta

| Aktualizacja:

Tocząca się w ostatnim czasie dyskusja w mediach na temat konieczności wprowadzenia rozdziału Kościoła od państwa wydaje się być wynikiem jakiegoś nieporozumienia, gdyż rozdział ten jest zagwarantowany w Konstytucji RP, jak również w Konkordacie - podkreślił przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w komunikacie przesłanym PAP.

wróć do artykułu
  • ~ziutek
    (2019-01-11 07:12)
    Mowiac o religii macie na mysli tylko ta "jedna, jedyna, prawdziwa", zgadza sie? Zgadzam sie na religioznawstwo w szkolach i laickich nauczycieli. Na NIC INNEGO!
  • ~CHRZESCIJANIN
    (2019-01-11 07:18)
    W szkole powinno sie naczac nie religii ,a wiary czystej bez waszych dogmatow,doktryn i okultyzmu.Wiara ,ktora zawarta w Biblii jest waszym najwiekszym wrogiem.A tak to gdzie jest twoja zona i dzieci.Sw.Piotr Apostol mial tesciowa.Ciekawe sa sprawy poruszone przez sw.Pawla Apostola w Pierwszym liscie do Tymotusza rozdzial 3 i 4.Skad ten celibat ?.
  • ~ściana
    (2019-01-11 07:20)
    Chore te wynurzenia ...
  • ~Chrzescijanin
    (2019-01-11 07:23)
    Re : Ziutek,masz racje religie, to z greckiego to odstepstwo od podstawy.Oni chca nauczac religii,moze jeszcze ekumeni,no to szczyt bezczelnosci.Jeden jest Bog Ojciec Swiety ( Jahwe ),jeden tez Pan Jezus Chrytus i Duch Swiety.
  • ~Matador
    (2019-01-11 07:26)
    Megalomania czarnych nie ma granic. Pogonic ich.
  • ~Xięgowy
    (2019-01-11 07:32)
    Gądecki, szkoły nie ma bez uczniów, tak jak kościoła nie ma bez wiernych. A zamiast religii (a raczej religii) w szkole -- lekcje wychowania fizycznego, wszakże mens sana in corpore sano.
  • ~Marek5
    (2019-01-11 07:35)
    Puste to będą kościoły bez wiernych...
  • ~jolka
    (2019-01-11 07:47)
    Licea po deformie nie mają sal żeby pomieścić dwa roczniki, bo na każdą klasę trzeba zaplanować religię w adekwatnym wymiarze. Lekcje będą prowadzone w sklepikach, pomieszczeniach dodatkowych itp. A może w tym trudnym roku kościół zgodziłby się na prowadzenie lekcji w dawnych salkach katechetycznych. Oczywiście nie byłoby wtedy gdzie organizować spędów piss, ale cóż....
  • ~von Katschinsky
    (2019-01-11 07:49)
    pusta jak czacha Gądeckiego
  • ~Czy chcecie być nadal sterowanymi ?
    (2019-01-11 07:51)
    Rodzice, którzy macie na uwadze dobro swoich dzieci , a nie jesteście sfanatyzowani. Wypiszecie swoje dzieci z tych zajęć nieobowiązkowych. Popatrzcie na dzisiejszą młodzież, która przez lata miała te zajęcia, i na swoją młodość kiedy ich nie było w szkole. Które zachowania młodzieży i dzieci były / są lepsze ?
  • ~kjhgfd
    (2019-01-11 07:53)
    Władza i pieniądze. Sam przyznał.
  • ~jarek
    (2019-01-11 07:55)
    Pleciesz bzdury, żałosny człowieku. Państwo to Państwo, a kościół powinien być na swoim, właściwym miejscu. Nie wolno mu się wszędzie wciskać!
  • ~39marpik
    (2019-01-11 07:55)
    Faraonowie bez kapłanów nie mogli rządzić. Echnaton próbował reformować religię i musiał abdykować. Nic się nie zmieniło.
  • ~Krótka piłka
    (2019-01-11 07:57)
    Salomonowe rozwiązanie : zostawić religię w szkołach, tylko przenieść wszystkie lekcje na soboty. Wtedy kościół zobaczy prawdziwą gorliwość religijną ( nie mylić z posłuszeństwem Bogu )
  • ~head
    (2019-01-11 07:58)
    Kler się boi że mu się kasa utnie.
  • ~Ed
    (2019-01-11 07:59)
    Gadecki gadasz głupoty, kończyłem szkołę kiedy religii w niej nie było. Uczęszczało się na religię do sal katechetycznych. Wiernych wówczas było duże więcej niż jak żeście wprowadzili religię do szkół. Prawda jest taka że chcecie by księża byli na etatach.
  • ~mario
    (2019-01-11 08:24)
    skompromitowana sekta dalej chce utrzymać władzę ? nie da się, Macie prawo wrócić do klasztorów , do zimnych cel, ale nie macie prawa paradować w tych śmiesznych sukienkach w życiu publicznym.
  • ~TTT
    (2019-01-11 08:29)
    Kiedyś religia była w salkach przykościelnych i komu to przeszkadzało ????? Kto chciał chodził, nie było dyskryminacji dzieci.
  • ~django
    (2019-01-11 08:33)
    Kończyłem "pustą" szkołę podstawową, z religią w salach lokalnej parafii. NIe było problemu w szkole, tęsknoty za religią. Religia przy kościele była ok, prowadzona przez spoko katechetów świeckich. Była na zasadzie "obowiązku" ale egzekwowanego przez rodziców od dziecka.
  • ~Marian z B
    (2019-01-11 08:34)
    Szkoła bez religii nic by nie straciła za to religia w salce na plebanii by zyskała.