Abp Gądecki: Zawsze będą dwa ośrodki władzy, Kościół i państwo. Szkoła bez religii byłaby pusta

| Aktualizacja:

Tocząca się w ostatnim czasie dyskusja w mediach na temat konieczności wprowadzenia rozdziału Kościoła od państwa wydaje się być wynikiem jakiegoś nieporozumienia, gdyż rozdział ten jest zagwarantowany w Konstytucji RP, jak również w Konkordacie - podkreślił przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w komunikacie przesłanym PAP.

wróć do artykułu
  • ~Sebastian
    (2019-01-15 18:19)
    Lokomotywa na torach też zawsze była jak kościelne świece dopóki elektryczności nie weszła i nie została bardziej upowszechniona niż kościół tzw. powszechny. Nauka o religiach świata i lektura np. książka dr. Jacka S. "Szaleństwo w religiach świata" są potrzebne w szkołach ale nie kościół rzymskokatolicki i jego nauki , które prowadzą do agresji i zaburzeń psychicznych jak biskupa Franza Justus Rarkowskiego czy ks. Josefa Tiso.
  • ~Ludowe porzekadło
    (2019-01-15 17:19)
    Chodzisz do Kościoła karmisz pedofioła!
  • ~mus
    (2019-01-15 15:44)
    Abp Gądecki czas na wspomnienia i zapomnienia! Powodzenia !!
  • ~jaś
    (2019-01-15 15:38)
    Panie Gądeckii a coś się Panu pop........ło ,nawet Pan Bóg nigdy nie chciał aby Kościół był ośrodkiem władzy !!! Albo wiara albo władza przymusu=państwo ! Zostaw kapłaństwo i wejdź do polityki, bo jak widać tam znajdziesz wymarzony ośrodek władzy. Zrozum, że wiara to wartość nadrzędna nad władzą a dlaczego tak nisko oceniasz wiarę i wszechpotężny świat dusz ?????
  • ~wladzio
    (2019-01-15 13:36)
    Podoba mi się wypowiedź księdza. O wzajemnej niezależności. Preferuję "niezależność" finansową. Kościół utrzymuje się sam. Państwo utrzymuje się samo!
  • ~koleś
    (2019-01-15 12:41)
    Niech Stąpi Boże Duch Twój, Niech Stąpi Boże Duch Twój i odnowi oblicze ziemi tej Polskiej ziemi poprzez usunięcie tych potwornych ludzi siejących w Polsce Nienawiść i na trumnach Smoleńska budujących polityczny Sukces. Pomiataliście zmarłymi, Pomiatacie żywymi, Prowadzicie do Mordów niech wreszcie Stopi Duch Boży i odsunie Was od dojnej zmiany oraz tych którzy poprzez Polską Religijność w Kościele Popierają Waszą Nienawiść i do niej się przyczyniają.
  • ~Patryk
    (2019-01-15 11:19)
    Kościół nie jest żadnym ośrodkiem władzy radzę przeczytać konstytucję, i nie pisać głupot.
  • ~ziutek
    (2019-01-15 05:41)
    Dwa osrodki wladzy? Co in gledzi??? Jest tylko jeden, a jest nim PANSTWO!!!
  • ~Stann
    (2019-01-14 22:37)
    Wystąpienia biskupa Gądeckiego,to kalka wystąpień Kaczyńskiego,pawłowicz,czy morawieckiego.te same pustosłowia,wydumane argumenty,kłamstwa,oskarżenia, czy insynuacje.W wystąpieniu tych dygnitarzy,konkordat to tyle co konstytucja,demokracja to autokratyzm.Kto się z tym nie zgadza,rząd pisowski z poparciem biskupów K.K. uznaje za wrogów,których należy niszczyć,ogniem piekielnym,policja,prokuraturą,narodowcami .i lokalnymi sadami.innymi plagami.Mordersto Prezydenta Gdańska,w dniu wczorajszym,jest tego jaskrawym przykładem.
  • ~Wyznawca wzajemnego szacunku
    (2019-01-14 17:01)
    Jeśli kościół, czyli religia jest postrzegana jako władza, to w mojej opinii już jest kardynalny błąd. Instytucja kościelna, jako powszechnie rozumiany przedstawiciel religii, nie może być aparatem kontroli, kiedy to nawet ksiądz przestaje być na równi z innymi bliźnimi. Kościół powinien być pośrednikiem pomiędzy wyznawcą a Bogiem dla wszystkich, którzy tego pośrednika potrzebują. Tylko tyle i aż tyle bo to bardzo odpowiedzialna funkcja.
  • ~Umo
    (2019-01-14 15:59)
    Kościół nie jest dla mnie władzą i nie będzie.
  • ~Ech
    (2019-01-14 12:33)
    Proponuję przeczytać artykuł a nie komentować głupawy nagłówek. Nie chodzi o dwie władze świeckie tylko rozdział państwa od kościoła na zasadzie "Moje królestwo jest nie z tego świata". Ciekawe i niegłupie rozważania na temat państwa totalnego, które prawem ingeruje w sferę sumienia i światopoglądu oraz nie znosi na tym tym polu żadnej konkurencji. Mam dystans do lekcji religii i jestem agnostykiem ale sposób ujęcia tego problemu przez Gądecjiego jest warty poznania a nie przeczytania nagłówka i automatycznego hejtu.
  • ~Bingo
    (2019-01-14 11:21)
    Moja szkoła podstawowa i szkoła średnia były pełne uczniów, nauczycieli i nauki. Religia na szczeście była w salach przy kościelnych.
  • ~Sebastian
    (2019-01-14 08:14)
    Reichskonkordat był tu kiedy za okupacji była generalna gubernia a teraz jest Polska.Biskup Gądecki się prosi jak ks. Josef Tiso o sprawiedliwość.
  • ~Wola
    (2019-01-14 07:44)
    Kościół "ośrodkiem władzy" - przynajmniej uczciwie ujawnił rolę tej sekty religijnej. Może sobie mieć władzę, ale nad sobą i swoimi owieczkami, a nie państwem. Czarodzieje też mogą sobie mieć władzę nad zaczarowanymi kapeluszami i królikami, ale to nie władza nad społeczeństwem, w którym obowiązuje choćby elementarna demokracja, a nie średniowieczne niewolnictwo kościelne.
  • ~ starszy pan
    (2019-01-14 06:56)
    Poconam 360 biskupow darmozjadow Gonic do roboty
  • ~parafianin
    (2019-01-14 05:35)
    biskup nie rozroznia wiary od religii. On utozsamia wiare z religia. to po co slowa o denarze w wierze? "co cesarskie dla cesarza a co ... " "krolestwo moje nie jest z tego swiata". Watykan nie jest krolestwem niebieskim mieszaja Pojecia i doktryny swieckie z wersetami z biblii. schizofrenia w umyslach i urzedach z jednej strony milosc blizniego, a zdrugiej strony cennik za elementy bycia milosiernym. cmentarz dla wszystkich tylko oplaty rozne. najgorzej jak sie zapomina o powolaniu kosciola by ewangelizowac a nie gloobalizowac polityke parafii z interesami Watykanu lub jego banku ... biedni maja potrzeby ? sprzedac pare dziel z Watykanu i bedzie conamniej na rok ryzu dla wszystkich glodujacych. zrezygnowac z limuzyn nastepny rok wrocic do parafii nie jezdzic lub co gorsze latac na szczyty swieckie i glosic marksistowskie poglady lub o wolnosci i potem ogladac puste koscioly bez pelnej rodziny jak np. w Polsce. biskup potrzebny do .. Bierzmowania. jak wybieraja papieza to tez juz przeszli z liberum veto 100 lat temu do DEMONkracji.
  • ~akurat
    (2019-01-13 22:27)
    kościół to nie władza, formalnie kościół to posługa dla wiernych, a nie oficjalnie to grabieżca, wiernych, i kogo sie da.
  • ~jan.s.
    (2019-01-13 20:56)
    No proszę Gądecki przyznaje że są WŁADZĄ a na mszy mówią że odprawiają posługę
  • ~mario J