Abp Gądecki: Zawsze będą dwa ośrodki władzy, Kościół i państwo. Szkoła bez religii byłaby pusta

| Aktualizacja:

Tocząca się w ostatnim czasie dyskusja w mediach na temat konieczności wprowadzenia rozdziału Kościoła od państwa wydaje się być wynikiem jakiegoś nieporozumienia, gdyż rozdział ten jest zagwarantowany w Konstytucji RP, jak również w Konkordacie - podkreślił przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w komunikacie przesłanym PAP.

wróć do artykułu
  • ~Zdzich
    (2019-10-06 08:53)
    Prosta sprawa jeśli rodzice lub dorosłe dzieci chcą by byłą religia to nie mogę zrozumieć dlaczego ma być w szkole a nie w salkach ,dochodzi takżę prowadzanie uczniów do kościoła na rekolekcje taki psychiczny nacisk na uczniów ,rodziców i nauczycieli. Mówimy o salkach a co z pustymi kościołami gdzie nauka religii zyskała by bardziej uroczystą oprawę a szkoły mniej zajętych godzin .Niezrozumiały upór Episkopatu przy tak obciążonych szkołach i nauki do póżnych godzin .Potężna ilość kościołów i pustki w dni robocze ,czy nauki.
  • ~obseerve
    (2019-04-09 17:21)
    Ludzie kochane -co Wy chcecie od ksiezulkow!? wymyslili sobie aniolki zeby przy dup..skrzydla rozkladaly dzieci tez pier...elegancko z zachowaniem kultury a i gosposie pier… bez kondona !Wpijaja kieliszek wina zeby pyta stala pozniej te tlusciochy pyskuja Ludzie kochane co Wy chcecie od ksiezulkow ? z pewnoscia nie pomoga Wam ¨!-byly Ministrant
  • ~jws
    (2019-04-08 19:56)
    Co ta sperma wyprawia z sukienkowymi żyjącymi w celibacie.Wybór zboczeń trudny do zrozumienia, z wszelkimi odmianami.Czytajcie historię krk. Jednych pcha do zboczeń innym wydaje się, że są bliżej Boga niż wierni, że mają prawo stanowić prawo w państwie, NIE MAJĄ ŻADNEGO PRAWA , bo przysięgają bezwzględne posłuszeństwo i wierność papieżowi, głowie obcego państwa Watykan , A NIE NARODOWI POLSKIEMU.
  • ~Kujawiak
    (2019-04-08 19:36)
    W 1324 r papież Jan XXII obłożył klątwą i zdetronizował króla niemieckiego Ludwika IV,bo narodu niemieckiego.nie zgadzał się na jego wybór. I stała się rzecz niesłychana, Paryski uczony Marsyliusz napisał dzieło ,,Defensor pacis" które dało podstawy nowoczesnemu rozumienia państwa. Oto fragmenty ,,, Państwo jest wspólnotą ludzi których wolą jest zaspakajanie ich potrzeb.Podstawą jest prawo gwarantowane przez króla.Przepisy prawne mogą pochodzić tylko od woli ludzi, ponieważ to co Boskie nie może być przedmiotem życia doczesnego.A więc Prawo boskie nie może odgrywać w państwie żadnej roli, ponieważ tamten świat nie może rządzić tym światem.Religijność nie zawiera się w sferze życia obywatelskiego.Kościół więc nie może ustanawiać w państwie żadnych praw, to jest domeną króla i suwerennego ludu, który powinien się wypowiadać przez przedstawicielstwo stanów"". Po raz pierwszy w dziejach rozdzielono tutaj prawo świeckie od wyobrażeń religijnych.Szlachta, władze miast i kapituła uznała to dzieło i w ten sposób wygasł wpływ Kościoła na losy narodu i powstało nowoczesne wolne państwo narodu niemieckiego.
  • ~b. Solidar
    (2019-04-08 18:28)
    Czekamy na ogłoszenie przez pana abp Gądeckiego modłów za solidarność dudowej solidarności z rządem.
  • ~cyto asiek
    (2019-02-16 19:09)
    nie-kościół to tylko nierząd;
  • ~JANWIE
    (2019-02-03 15:35)
    A KOŚCIÓŁ CO TO ZA WŁADZA???
  • ~amira
    (2019-02-03 13:17)
    mojej znajomej córka w maju szla do pierwszej komunii,chyba obie szły do tej komunii.Te przymusowe sumy z podpisywaniem obecności matki i córki i inne pomysły ,które skutecznie odzwyczajają od kościoła.Za tzw. komuny miałam religię w szkole do matury,ale to były inne lekcje i inni księża.Religia została przeniesiona ze szkół w 1961 r
  • ~Do roboty
    (2019-01-23 17:48)
    Ci wypasieni biskupi burżuje za bardzo się przyzwyczaili do zarządzania i wygodnego życia na koszt społeczeństwa, ale to wam się niedługo skończy, cwaniaczki żerujące od wieków na ludzkiej naiwności. Chcesz się rozbijać limuzyną i zbijać bąki, to idź do roboty i na to najpierw zarób, a nie trzymasz się pazurami państwowego koryta i naszych podatków opowiadając bajeczki o jakiejś religii. Wasza religia, to kasa, dojenie podatników i wygodne życie na koszt całego społeczeństwa.
  • ~Aga
    (2019-01-20 14:06)
    Kościół ośrodkiem władzy???No, no, zawsze wiedziałam że Kościół to ośrodek wiary, w którym księża razem z wiernymi odbywają modlitwy
  • ~PSYCHIATRA
    (2019-01-18 01:31)
    ******* BERETKOWY JAK PACJENT TWOREK;
  • ~robak
    (2019-01-17 21:16)
    biskupie własdza kościoła powinna pozostać , ale tylko nad naszymi duszami !
  • ~kkkk
    (2019-01-17 17:45)
    dzisiaj te "osrodki" tworzą wre_dny reżim.
  • ~kir
    (2019-01-17 17:09)
    Nie panie Gądecki. Na ziemi w demokratycznym świeckim państwie musi być jeden ośrodek władzy . Chwilowo ten ośrodek dostał się w wasze zachłanne łapska. Ale niebawem naród go wyzwoli i zabierzecie sobie wasz ośrodek władzy do Watykanu albo do nieba.
  • ~Nauka, a nie wiara
    (2019-01-17 17:06)
    Używa słowa zawsze - to znaczy, że czarna ośmiornica nie ma zamiaru poluzować uścisku ? Usunąć ze szkół w pierwszej kolejności !!!
  • ~jan.s.
    (2019-01-17 16:27)
    Polacy to jednak głupi naród ale jeszcze dwa pokolenia i zmądrzeje i pogoni kler do Watykanu i tam niech się bawią w religię
  • ~Aron
    (2019-01-17 15:01)
    Czarni już się boja ze kasę straca .Kłamstwo i chciwość maja w krwi albo uczą się na seminarium duchownym
  • ~nie chode do zboru
    (2019-01-17 11:01)
    modlcie sie za matke tego scie---wa co powiedzial ze za adamowicza nie trzeba sie modlic tylko za moja matke to powiedzial ksiadz dla mnie szmaciasz
  • ~madry
    (2019-01-17 08:18)
    Te koscielne ludzie maja mozliwosc wymiany zdan w burdelach przy "pukaniu" ludzie zapominaja o Swiecie ;-i tam kosciol moze udzielac *swoich* porad !Amen ,
  • ~Tomek z W-wy
    (2019-01-16 21:30)
    Kosciol; osrodkiem wladzy???????????

Może zainteresować Cię też: