Reklama
Reklama
Reklama

Nauczyciel roku bije w polską szkołę: Pruski model, który nadal trzyma się mocno [WYWIAD DZIENNIK.PL]

Przemysław Staroń
Przemysław Staroń / Agencja Gazeta / Fot. Adam Stepien Agencja Gazeta
"System edukacji w Polsce ma cały czas poważny grzech na sumieniu: nie uczy umiejętności uczenia się nowych umiejętności, krytycznego i kreatywnego myślenia – to dwie strony tego samego medalu – oraz kompetencji intra- oraz interpersonalnych" - mówi w rozmowie z dziennik.pl Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku 2018. Jak jeszcze ocenia polską szkołę?

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama
Reklama
Tematy:
Przemek Staroń nauczyciel roku Staroń pieniądze edukacja nauczyciel szkoła praca

Powiązane

Reklama

Komentarze (72)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów .
 • Synowiec Iwona z Węgrowa
  2018-10-29 21:24
  Dlaczego on atakuje ministerstwo edukacji? To jakiś kodowiec?
  65
  pokażukryj odpowiedzi (1)
  zgłoś
 • zxxc
  2018-10-30 02:12
  dla mnie ta wypowiedz to sklejka ogolnikow rzucanych przez srodowiska lewicowe. odrealnienie stara sie zatuszowac cytatami i odwolaniami do zaczytanych gdzies tez. wyksztalcony, ale nie madry zyciowo. anarchistyczne wizje walki ze szkola tzw pruska maja taki problem, ze nic nie proponuja konkretnego w zamian. pomysl na lekcje gdzie wpada nauczyciel i straszy dzieci asteroida jest glupi i naiwny. po pierwsze dzieci nie powinno sie straszyc w imie nauczenia kilku wzorow matematycznych, po drugie straszyc mizna kilka razy. nA dluzsza mete sie to nie uda. dostal nagrode o 15 lat za wczesnie. za mlody i naiwny. zbyt bardzo wierzy tezom ze swiata Wyborczej. sam za te 15 lat polowe swojej wypowiedzi bedzie podwazal.
  30
  zgłoś
 • ala
  2018-10-29 22:00
  Niesamowity człowiek! Życzę aby jeszcze dłuuugo był nauczycielem , zgadzam się w całości z jego wypowiedzą.
  55
  pokażukryj odpowiedzi (2)
  zgłoś
 • dziedzic pruski
  2018-10-29 20:48
  I bardzo dobrze, że pruski model ciągle żywy. Ordnungu nigdy dość przy tym całym bajzlu zarówno po stronie uczniów nauczycieli i rodziców. Może nie jest to model najdoskonalszy ale ze względu na materiał konieczny.
  50
  pokażukryj odpowiedzi (1)
  zgłoś
 • Rodzic
  2018-10-29 20:54
  Bije w MEN, a nie polską szkołę.
  20
  zgłoś
 • motek
  2018-10-29 23:18
  Super inteligentny facet ze zdrowym pedagogicznym rozsądkiem. Brawo!
  46
  pokażukryj odpowiedzi (1)
  zgłoś
 • Merk
  2018-10-29 22:41
  Tak oto mądry, wyjątkowo mądry człowiek za syntetyczną porządną diagnozę stanu polskiego szkolnictwa dostaje po głowie. Co za kołtuństwo
  46
  zgłoś
 • bertsi
  2018-10-29 22:14
  Jakie są osiągnięcia tego Pana? Czy jego uczniowie są znanymi naukowcami (mają zachodnie granty) i często są zapraszani na zachodnie uniwersytety? A może są znanymi biznesmenami lub menadżerami (zajmują wysokie stanowiska w korporacjach)? Itd. Czy też pracują w Wlk. Brytanii na zmywaku? Co jest zresztą spełnieniem ich marzeń. Akurat po padnięciu Nokii Finlandia nie jest żadnym przykładem do naśladowania. Ponadto, te samobójstwa.
  70
  pokażukryj odpowiedzi (4)
  zgłoś
 • Tarantula
  2018-10-30 09:43
  Nie da się zmienić polskiej szkoly w oderwaniu od całej kultury, takich myślicieli było już wielu. Poza tym weżmy pod uwagę najnowszą historię Polski, skrajnie niesprzyjającą kształceniu narodowemu i zarazem uniwersalnemu. Mistrzów chętnych do wnoszenia zmian było aż za wielu,a z reguły miały to być zmiany obce lub wrogie polskości. Na razie dowiedzieliśmy się, że mamy zły pruski model szkolnictwa. A za linią horyzontu mamy już inny model, hebrajski, promowany przez "naszego" premiera.
  9
  zgłoś
 • PISSSS
  2018-10-29 20:14
  PIS PIS PIS PIS PIS
  33
  pokażukryj odpowiedzi (1)
  zgłoś
 • Anonim
  2018-10-29 23:35
  Nastepny dowod na to ze dzisiaj media nie sa po to zeby informowac, ale po to zeby sterowac spoleczenstwem, jak w systemach totalitarnych. Kreuja "guru" z nikogo a nastepnie uzywaja go zeby robic pranie mozgu. Te niemieckie metody na Polakow nie dzialaja bo sa bardzo wyczuleni na manipulacje po 50ciu latach komuny. Chyba czas zeby spoleczenswo przejelo rowniez role mediow. technologia jest dostepna. Oj pseudo-dziennikarze, bedziecie bezrobotni.
  77
  zgłoś
 • motek
  2018-10-29 23:16
  Gdybym tak dał zadanie moherowym bandytom: Proszę streścić powyższy tekst, to by powiedzieli: Zdradzieckie lewactwo!
  18
  pokażukryj odpowiedzi (3)
  zgłoś
 • gimbaza
  2018-10-29 20:54
  No tak, tak. Dać się wszystkim wypowiedzieć... Mój postulat jest taki. Jak już ta szkoła musi być to proszę by w miejsce przerw wprowadzono lekcje, a w miejsce lekcji przerwy ;)
  10
  zgłoś
 • solonaryba
  2018-10-29 22:49
  Nie do końca zgodzę się z panem nauczycielem. Problemem polskiego szkolnictwa są nauczyciele, tak nauczyciele. Szkoła nie jest dla naszych dzieci, szkoła to miejsce pracy nauczycieli, gdzie nauczyciel ma odbębnić swoje i tyle. A dzieci to niezbędny dodatek, ale tylko dodatek. To po pierwsze, a po drugie to poziom naszych nauczycieli. Nie oszukujmy się, duża część nauczycieli to miernoty które nie dawały sobie rady na pięcioletnich studiach i przenosili się na "studia nauczycielskie" okrojone trzyletnie, lub bały się normalnego rynku pracy. I potem tacy ludzie uczą nasze dzieci. Taki "nauczyciel" nie potrafi wyrobić sobie szacunku u uczniów jak i naszych wspaniałych rządzących i mamy tego efekty w szkołach. Z tego powodu w szkołach panuje coraz większy chaos a i program nauczania robi się coraz głupszy.
  17
  pokażukryj odpowiedzi (1)
  zgłoś
 • [ ╲╱]㋡[├─┤]
  2018-10-29 23:16
  A co z modelem szkolnictwa w Azji - pan nauczyciel tak ładnie ominął... w Azji stawia się na dyscyplinę i hierarchie, stawia się na wyniki mierzalne i uczniowie z Azji przewyższają swoich kolegów umiejętnościami... Taki nam nowoczesny świat elity stworzyły że teraz musimy walczyć z Azja a nie miękko pie.rdzą.co Finlandią. Nasze dzieci nie mają tego komfortu który mieliśmy my - od małego muszą uczyć się konkurencji i kompetencji i będzie im dużo ciężej niż nam. Dlatego trzeba przyspieszyć wchodzenie w edukacje, wymuszać socjalizacje dzieci w przedszkolach - właściwie rozpoczynać od 3 - 4 roku budowanie samodzielności dziecka.
  10
  pokażukryj odpowiedzi (2)
  zgłoś
 • hert
  2018-10-30 03:26
  palant roku
  16
  zgłoś
 • Donaldinho
  2018-10-30 07:27
  O rany. Broń nas Opatrzności przed takimi reformatorami z łaski. Niech nam żyje model pruski jak najdłużej. Wszystkie najlepsze szkoły świata opierają się na tym modelu. Szkoła publiczna reformowana przez takich jak nasz bohater wypuszcza ignorantów. Ludzie po studiach nie mogą znaleźć pracy w zawodzie dlatego, że rynek nie potrzebuje tylu pedagogów, historyków, marketingowców czy zarządzających. Potrzeba więcej ludzi z wykształceniem średnim technicznym
  8
  pokażukryj odpowiedzi (2)
  zgłoś
 • Widmo
  2018-10-30 06:47
  NAUCZYCIEL ROKU BIJE W NAUCZYCIELI. Koniec korepetycji i dodatkowej pracy w domu.
  1
  zgłoś
 • Środa
  2018-10-30 06:08
  Szkoda ze dopiero teraz to odkrył. Ciekawe ile lat jest nauczycielem i dlaczego wybrał ten zawid. Zycze powodzenia w przeprowadzaniu zmian u podstaw.
  6
  zgłoś
 • PO.N do de
  2018-10-30 09:52
  Facet udaje, że jest lepszy od innych. Prawda jest taka, że nauczyciele konsekwentni w swoich metodach działania, "cisnący" uczniów są przez nich po latach doceniani, kiedy już osiągnęli sukces. A wielu go osiąga, w przeciwieństwie do ludzi uczonych "nowocześnie"
  4
  zgłoś
Reklama

Zobacz więcej

Reklama