Nauczyciel roku bije w polską szkołę: Pruski model, który nadal trzyma się mocno [WYWIAD DZIENNIK.PL]

| Aktualizacja:

"System edukacji w Polsce ma cały czas poważny grzech na sumieniu: nie uczy umiejętności uczenia się nowych umiejętności, krytycznego i kreatywnego myślenia – to dwie strony tego samego medalu – oraz kompetencji intra- oraz interpersonalnych" - mówi w rozmowie z dziennik.pl Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku 2018. Jak jeszcze ocenia polską szkołę?

wróć do artykułu
 • ~Synowiec Iwona z Węgrowa
  (2018-10-29 21:24)
  Dlaczego on atakuje ministerstwo edukacji? To jakiś kodowiec?
 • ~zxxc
  (2018-10-30 02:12)
  dla mnie ta wypowiedz to sklejka ogolnikow rzucanych przez srodowiska lewicowe. odrealnienie stara sie zatuszowac cytatami i odwolaniami do zaczytanych gdzies tez. wyksztalcony, ale nie madry zyciowo. anarchistyczne wizje walki ze szkola tzw pruska maja taki problem, ze nic nie proponuja konkretnego w zamian. pomysl na lekcje gdzie wpada nauczyciel i straszy dzieci asteroida jest glupi i naiwny. po pierwsze dzieci nie powinno sie straszyc w imie nauczenia kilku wzorow matematycznych, po drugie straszyc mizna kilka razy. nA dluzsza mete sie to nie uda. dostal nagrode o 15 lat za wczesnie. za mlody i naiwny. zbyt bardzo wierzy tezom ze swiata Wyborczej. sam za te 15 lat polowe swojej wypowiedzi bedzie podwazal.
 • ~ala
  (2018-10-29 22:00)
  Niesamowity człowiek! Życzę aby jeszcze dłuuugo był nauczycielem , zgadzam się w całości z jego wypowiedzą.
 • ~dziedzic pruski
  (2018-10-29 20:48)
  I bardzo dobrze, że pruski model ciągle żywy. Ordnungu nigdy dość przy tym całym bajzlu zarówno po stronie uczniów nauczycieli i rodziców. Może nie jest to model najdoskonalszy ale ze względu na materiał konieczny.
 • ~Rodzic
  (2018-10-29 20:54)
  Bije w MEN, a nie polską szkołę.
 • ~motek
  (2018-10-29 23:18)
  Super inteligentny facet ze zdrowym pedagogicznym rozsądkiem. Brawo!
 • ~Merk
  (2018-10-29 22:41)
  Tak oto mądry, wyjątkowo mądry człowiek za syntetyczną porządną diagnozę stanu polskiego szkolnictwa dostaje po głowie. Co za kołtuństwo
 • ~bertsi
  (2018-10-29 22:14)
  Jakie są osiągnięcia tego Pana? Czy jego uczniowie są znanymi naukowcami (mają zachodnie granty) i często są zapraszani na zachodnie uniwersytety? A może są znanymi biznesmenami lub menadżerami (zajmują wysokie stanowiska w korporacjach)? Itd. Czy też pracują w Wlk. Brytanii na zmywaku? Co jest zresztą spełnieniem ich marzeń. Akurat po padnięciu Nokii Finlandia nie jest żadnym przykładem do naśladowania. Ponadto, te samobójstwa.
 • ~Tarantula
  (2018-10-30 09:43)
  Nie da się zmienić polskiej szkoly w oderwaniu od całej kultury, takich myślicieli było już wielu. Poza tym weżmy pod uwagę najnowszą historię Polski, skrajnie niesprzyjającą kształceniu narodowemu i zarazem uniwersalnemu. Mistrzów chętnych do wnoszenia zmian było aż za wielu,a z reguły miały to być zmiany obce lub wrogie polskości. Na razie dowiedzieliśmy się, że mamy zły pruski model szkolnictwa. A za linią horyzontu mamy już inny model, hebrajski, promowany przez "naszego" premiera.
 • ~PISSSS
  (2018-10-29 20:14)
  PIS PIS PIS PIS PIS
 • ~Anonim
  (2018-10-29 23:35)
  Nastepny dowod na to ze dzisiaj media nie sa po to zeby informowac, ale po to zeby sterowac spoleczenstwem, jak w systemach totalitarnych. Kreuja "guru" z nikogo a nastepnie uzywaja go zeby robic pranie mozgu. Te niemieckie metody na Polakow nie dzialaja bo sa bardzo wyczuleni na manipulacje po 50ciu latach komuny. Chyba czas zeby spoleczenswo przejelo rowniez role mediow. technologia jest dostepna. Oj pseudo-dziennikarze, bedziecie bezrobotni.
 • ~motek
  (2018-10-29 23:16)
  Gdybym tak dał zadanie moherowym bandytom: Proszę streścić powyższy tekst, to by powiedzieli: Zdradzieckie lewactwo!
 • ~gimbaza
  (2018-10-29 20:54)
  No tak, tak. Dać się wszystkim wypowiedzieć... Mój postulat jest taki. Jak już ta szkoła musi być to proszę by w miejsce przerw wprowadzono lekcje, a w miejsce lekcji przerwy ;)
 • ~solonaryba
  (2018-10-29 22:49)
  Nie do końca zgodzę się z panem nauczycielem. Problemem polskiego szkolnictwa są nauczyciele, tak nauczyciele. Szkoła nie jest dla naszych dzieci, szkoła to miejsce pracy nauczycieli, gdzie nauczyciel ma odbębnić swoje i tyle. A dzieci to niezbędny dodatek, ale tylko dodatek. To po pierwsze, a po drugie to poziom naszych nauczycieli. Nie oszukujmy się, duża część nauczycieli to miernoty które nie dawały sobie rady na pięcioletnich studiach i przenosili się na "studia nauczycielskie" okrojone trzyletnie, lub bały się normalnego rynku pracy. I potem tacy ludzie uczą nasze dzieci. Taki "nauczyciel" nie potrafi wyrobić sobie szacunku u uczniów jak i naszych wspaniałych rządzących i mamy tego efekty w szkołach. Z tego powodu w szkołach panuje coraz większy chaos a i program nauczania robi się coraz głupszy.
 • ~hert
  (2018-10-30 03:26)
  palant roku
 • ~[ ╲╱]㋡[├─┤]
  (2018-10-29 23:16)
  A co z modelem szkolnictwa w Azji - pan nauczyciel tak ładnie ominął... w Azji stawia się na dyscyplinę i hierarchie, stawia się na wyniki mierzalne i uczniowie z Azji przewyższają swoich kolegów umiejętnościami... Taki nam nowoczesny świat elity stworzyły że teraz musimy walczyć z Azja a nie miękko pie.rdzą.co Finlandią. Nasze dzieci nie mają tego komfortu który mieliśmy my - od małego muszą uczyć się konkurencji i kompetencji i będzie im dużo ciężej niż nam. Dlatego trzeba przyspieszyć wchodzenie w edukacje, wymuszać socjalizacje dzieci w przedszkolach - właściwie rozpoczynać od 3 - 4 roku budowanie samodzielności dziecka.
 • ~Donaldinho
  (2018-10-30 07:27)
  O rany. Broń nas Opatrzności przed takimi reformatorami z łaski. Niech nam żyje model pruski jak najdłużej. Wszystkie najlepsze szkoły świata opierają się na tym modelu. Szkoła publiczna reformowana przez takich jak nasz bohater wypuszcza ignorantów. Ludzie po studiach nie mogą znaleźć pracy w zawodzie dlatego, że rynek nie potrzebuje tylu pedagogów, historyków, marketingowców czy zarządzających. Potrzeba więcej ludzi z wykształceniem średnim technicznym
 • ~Widmo
  (2018-10-30 06:47)
  NAUCZYCIEL ROKU BIJE W NAUCZYCIELI. Koniec korepetycji i dodatkowej pracy w domu.
 • ~Środa
  (2018-10-30 06:08)
  Szkoda ze dopiero teraz to odkrył. Ciekawe ile lat jest nauczycielem i dlaczego wybrał ten zawid. Zycze powodzenia w przeprowadzaniu zmian u podstaw.
 • ~PO.N do de
  (2018-10-30 09:52)
  Facet udaje, że jest lepszy od innych. Prawda jest taka, że nauczyciele konsekwentni w swoich metodach działania, "cisnący" uczniów są przez nich po latach doceniani, kiedy już osiągnęli sukces. A wielu go osiąga, w przeciwieństwie do ludzi uczonych "nowocześnie"

Może zainteresować Cię też: