Nauczyciel roku bije w polską szkołę: Pruski model, który nadal trzyma się mocno [WYWIAD DZIENNIK.PL]

| Aktualizacja:

"System edukacji w Polsce ma cały czas poważny grzech na sumieniu: nie uczy umiejętności uczenia się nowych umiejętności, krytycznego i kreatywnego myślenia – to dwie strony tego samego medalu – oraz kompetencji intra- oraz interpersonalnych" - mówi w rozmowie z dziennik.pl Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku 2018. Jak jeszcze ocenia polską szkołę?

wróć do artykułu
 • ~Platon
  (2018-10-30 09:24)
  Super, że mamy idealistów. Ale Pan nauczyciel roku jakby życia nie znał. Nauka tak ale nie dla wszystkich mistrzostwo. Przecież świat potrzebuje kilkanaście procent samodzielnych pracowników. Pozostali realizują procedury i instrukcje. Myślę, że takie rozwijanie ogólne ma swój sens. Poza tym jak piszą niektórzy W-szawa czuje się prowincją. To musimy zadać sobie pytanie. Czy inteligencja uczyni ją metropolią czy kasa. Czasami jak słyszę wywody majętnych ludzi to mam wątpliwości czy ukończyli renomowane uczelnie. Tak to jest. To nie jest takie proste jak Panu N roku się wydaje. Jego szkoła marzeń nie rozwiąże tych problemów. poza tym przy ideologii "róbta co chceta" jest to jeszcze bardziej skomplikowane.
 • ~NYC
  (2018-10-30 08:17)
  NIE PRUSKI TYLKO PRUSKO-RUSKI. POWODZENIA NARODZIE.
 • ~Rey
  (2018-10-30 08:11)
  Ten durny narod pozmienial wszystko a zostawil komunistyczny system edukacji...hehehe....dalej produkuja zaszczutych obywateli......
 • ~Donaldinho
  (2018-10-30 07:27)
  O rany. Broń nas Opatrzności przed takimi reformatorami z łaski. Niech nam żyje model pruski jak najdłużej. Wszystkie najlepsze szkoły świata opierają się na tym modelu. Szkoła publiczna reformowana przez takich jak nasz bohater wypuszcza ignorantów. Ludzie po studiach nie mogą znaleźć pracy w zawodzie dlatego, że rynek nie potrzebuje tylu pedagogów, historyków, marketingowców czy zarządzających. Potrzeba więcej ludzi z wykształceniem średnim technicznym
 • ~Pp
  (2018-10-30 06:55)
  Pełna zgoda, tylko nic nowego - większość tego, co on mówi, było wiadome dwadzieścia kilka lat temu (co najmniej, bo dalej nie pamiętam). Pozdrawiam.
 • ~Widmo
  (2018-10-30 06:47)
  NAUCZYCIEL ROKU BIJE W NAUCZYCIELI. Koniec korepetycji i dodatkowej pracy w domu.
 • ~Fredi
  (2018-10-30 06:43)
  Rzeczywiście kto powinien zmieniać szkolnictwo ? NAUCZYCIELE W PRACY.Niech nauczyciel - nie z przypadku, podejmuje wyzwanie z ucznia zrobić mistrza.
 • ~Środa
  (2018-10-30 06:08)
  Szkoda ze dopiero teraz to odkrył. Ciekawe ile lat jest nauczycielem i dlaczego wybrał ten zawid. Zycze powodzenia w przeprowadzaniu zmian u podstaw.
 • ~hert
  (2018-10-30 03:26)
  palant roku
 • ~zxxc
  (2018-10-30 02:12)
  dla mnie ta wypowiedz to sklejka ogolnikow rzucanych przez srodowiska lewicowe. odrealnienie stara sie zatuszowac cytatami i odwolaniami do zaczytanych gdzies tez. wyksztalcony, ale nie madry zyciowo. anarchistyczne wizje walki ze szkola tzw pruska maja taki problem, ze nic nie proponuja konkretnego w zamian. pomysl na lekcje gdzie wpada nauczyciel i straszy dzieci asteroida jest glupi i naiwny. po pierwsze dzieci nie powinno sie straszyc w imie nauczenia kilku wzorow matematycznych, po drugie straszyc mizna kilka razy. nA dluzsza mete sie to nie uda. dostal nagrode o 15 lat za wczesnie. za mlody i naiwny. zbyt bardzo wierzy tezom ze swiata Wyborczej. sam za te 15 lat polowe swojej wypowiedzi bedzie podwazal.
 • ~Don Biszkopt
  (2018-10-30 00:14)
  Szkoła ma uczyć krytycznego myślenia? Śmierdzi na kilometr kulturowym marksizmem!
 • ~Anonim
  (2018-10-29 23:35)
  Nastepny dowod na to ze dzisiaj media nie sa po to zeby informowac, ale po to zeby sterowac spoleczenstwem, jak w systemach totalitarnych. Kreuja "guru" z nikogo a nastepnie uzywaja go zeby robic pranie mozgu. Te niemieckie metody na Polakow nie dzialaja bo sa bardzo wyczuleni na manipulacje po 50ciu latach komuny. Chyba czas zeby spoleczenswo przejelo rowniez role mediow. technologia jest dostepna. Oj pseudo-dziennikarze, bedziecie bezrobotni.
 • ~motek
  (2018-10-29 23:31)
  Dla za wielu Polaków jest nasza matka Ziemia płaska!
 • ~motek
  (2018-10-29 23:18)
  Super inteligentny facet ze zdrowym pedagogicznym rozsądkiem. Brawo!
 • ~[ ╲╱]㋡[├─┤]
  (2018-10-29 23:16)
  A co z modelem szkolnictwa w Azji - pan nauczyciel tak ładnie ominął... w Azji stawia się na dyscyplinę i hierarchie, stawia się na wyniki mierzalne i uczniowie z Azji przewyższają swoich kolegów umiejętnościami... Taki nam nowoczesny świat elity stworzyły że teraz musimy walczyć z Azja a nie miękko pie.rdzą.co Finlandią. Nasze dzieci nie mają tego komfortu który mieliśmy my - od małego muszą uczyć się konkurencji i kompetencji i będzie im dużo ciężej niż nam. Dlatego trzeba przyspieszyć wchodzenie w edukacje, wymuszać socjalizacje dzieci w przedszkolach - właściwie rozpoczynać od 3 - 4 roku budowanie samodzielności dziecka.
 • ~motek
  (2018-10-29 23:16)
  Gdybym tak dał zadanie moherowym bandytom: Proszę streścić powyższy tekst, to by powiedzieli: Zdradzieckie lewactwo!
 • ~solonaryba
  (2018-10-29 22:49)
  Nie do końca zgodzę się z panem nauczycielem. Problemem polskiego szkolnictwa są nauczyciele, tak nauczyciele. Szkoła nie jest dla naszych dzieci, szkoła to miejsce pracy nauczycieli, gdzie nauczyciel ma odbębnić swoje i tyle. A dzieci to niezbędny dodatek, ale tylko dodatek. To po pierwsze, a po drugie to poziom naszych nauczycieli. Nie oszukujmy się, duża część nauczycieli to miernoty które nie dawały sobie rady na pięcioletnich studiach i przenosili się na "studia nauczycielskie" okrojone trzyletnie, lub bały się normalnego rynku pracy. I potem tacy ludzie uczą nasze dzieci. Taki "nauczyciel" nie potrafi wyrobić sobie szacunku u uczniów jak i naszych wspaniałych rządzących i mamy tego efekty w szkołach. Z tego powodu w szkołach panuje coraz większy chaos a i program nauczania robi się coraz głupszy.
 • ~Merk
  (2018-10-29 22:41)
  Tak oto mądry, wyjątkowo mądry człowiek za syntetyczną porządną diagnozę stanu polskiego szkolnictwa dostaje po głowie. Co za kołtuństwo
 • ~redo
  (2018-10-29 22:32)
  Polecam profesora Nalaskowskiego z Torunia, który przed laty co nieco napisał o nauczycielach, którzy mają ciągnąć ten wóz edukacji... W oparciu o ich własne wypowiedzi.
 • ~asteroida
  (2018-10-29 22:23)
  Panie nauczycielu roku. Liczą się działania efektywne a nie afekciarskie.