Premier wziął udział w uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2018/2019 w Zespole Szkół Budowlano-Informatycznych im. Mikołaja Kopernika w Żorach. Szef rządu zwracając się do uczniów podkreślił, że szkoła zajmuje w jego życiu znaczące miejsce. Najpierw szkoła jest życiem, a potem właściwie całe życie jest szkołą. Wierzę, że tutaj zdobędziecie wiedzę, która jest wam potrzebna do tego, żeby później ta szkoła życia była dla was otwarta, przyjazna, dobra. Żebyście pozyskując wiedzę mogli ją potem przekształcać w to, co będziecie kochali robić - powiedział.

Reklama

Życzę Wam, żeby w życiu jak najwięcej rzeczy was zafascynowało. (...) Żebyście byli szczęśliwi w pozyskiwaniu wiedzy, doceniali nauczycieli za ich cierpliwość, wiedzę i serce do was, żebyście zawsze dziękowali też swoim rodzicom - dodał. Premier podziękował także nauczycielom za trud kształcenia i "kształtowanie nie tylko umysłów, ale też charakterów i serc

List pary prezydenckiej z okazji rozpoczęcia roku szkolnego

Para prezydencka wystosowała z kolei list do uczniów, nauczycieli, wychowawców i pracowników szkół, a także rodziców i opiekunów dzieci. "Chyba trudno znaleźć kogoś zadowolonego z końca wakacji. Jednak powrót do szkoły może i powinien być doświadczeniem radosnym, wyczekiwanym. Przecież szkoła to nie tylko mury, regulaminy, praca, sprawdziany. To przede wszystkim ludzie, społeczność starszych i młodszych podróżników po nieskończonym świecie wiedzy, idei, odkryć i doświadczeń" - czytamy w liście opublikowanym na stronie Kancelarii Prezydenta. Jak dodano, "szkoła pozwala rozwinąć intelekt, wolę przezwyciężania trudności, siłę charakteru i pewność siebie – a więc wszystko to, czego potrzeba do realizacji nawet najśmielszych marzeń".

W liście podkreślono, że "potwierdzenie tych prawd odnajdujemy również w historii naszej Ojczyzny". "Niepodległe państwo polskie nie powróciłoby na mapę Europy, gdyby nie wytrwała praca polskich nauczycieli i wychowawców, gdyby nie powaga i determinacja, z jaką polscy uczniowie traktowali swoją szkolną edukację. Dzięki wiedzy, sumiennej pracy i mężnej walce w roku 1918 Polacy osiągnęli cel, który wielu wydawał się wtedy całkowicie nierealny" - napisano. "Dokonaliśmy czegoś na pozór niemożliwego, bo wierzyliśmy, że chcieć to móc – i że jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy" - czytamy w liście. "Gorąco dziękujemy szkołom, które odpowiedziały na nasz apel i włączyły się w obchody tegorocznego wielkiego jubileuszu polskiej wolności" - podkreśliła para prezydencka.

"U progu roku szkolnego 2018/2019 wszystkim Państwu oraz Wam wszystkim, drodzy Młodzi Przyjaciele, przekazujemy serdeczne pozdrowienia. Życzymy wielu sukcesów w szkole oraz szczęścia w kręgu najbliższych, krewnych i przyjaciół" - napisała para prezydencka. "W sposób szczególny pozdrawiamy pierwszoklasistów: ufamy, że będziecie śmiało korzystać z pomocy Waszych wychowawców i nauczycieli oraz że uczniowie starszych klas okażą Wam koleżeńską otwartość i życzliwość. Niech ten rok zapisze się w kronikach polskich szkół jako czas stabilnego rozwoju, nowych wspólnych osiągnięć i ambitnych planów na przyszłość. Wszystkiego dobrego!" - czytamy w liście.