Mamy do czynienia z wielką utratą pracy, mamy do czynienia z wielkim oszustwem ze strony minister Zalewskiej, dlatego zwracamy się, a by minister Zalewska poinformowała nas uczciwie: ilu nauczycieli straci pracę (w wyniku reformy), z iloma nauczycielami nie zostanie przedłużona praca, ilu nauczycieli zostanie wysłanych na emeryturę gdy tylko osiągną wiek emerytalny oraz ilu nauczycieli straci część etatu i będzie musiało żyć tylko za część pensji? - podkreśliła na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie Lubnauer.

Reklama

Dodała, że ZNP zbiera informacje na temat tego jak wielu nauczycieli straci pracę w związku z nową reformą edukacji. - My uprzedzaliśmy o tym, mówiliśmy, że to jest kłamstwo, którym posługiwała się minister Zalewska, która uprzedzała, że nikt nie straci pracy, a wręcz będą nowe etaty - zaznaczyła Lubnauer.

Mamy do czynienia zarówno ze zwolnieniami i utratą części etatu jak i tym, że wielu nauczycieli, żeby mieć jeden etat będzie musiało chodzić po kilku szkołach, będzie musiało pracować w kilku placówkach. Będziemy mieli do czynienia z "latającymi" nauczycielami - ironizowała posłanka.

Według niej również wielu uczniów straci swoich nauczycieli, "którzy nerwowo szukając pracy rezygnują z pracy w gimnazjach, bo wiedzą, że będą one wygaszane w 2019 roku i szukają pracy w innych placówkach".

To wszystko jest efektem reformy edukacji. My uprzedzaliśmy, że również takie skutki będzie miała reforma edukacji. Minister Zalewska wtedy nas nie słuchała, nie traktowała nas poważnie. W tej chwili oczekujemy od niej poważnej uczciwej odpowiedzi jak wielu nauczycieli utraci swoje miejsca pracy - zaznaczyła Lubnauer.

8,9 tys. nauczycieli straci pracę od 1 września w związku z reformą edukacji, a 21,7 tys. nie będzie miało pełnego etatu - wynika z danych zebranych przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w 14 województwach, przekazanych w środę PAP. Według ZNP, wśród 8933 nauczycieli, którzy stracą pracę, 4872 to osoby, które otrzymały zwolnienia, a 4061 to te, którym nie przedłużono umowy.

Jak poinformowała rzeczniczka ZNP Magdalena Kaszulanis, związek nadal zbiera informacje; w kolejnym tygodniu opublikuje dane z wszystkich 16 województw. Obecnie podane nie zawierają informacji z woj. zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Reforma edukacji, w ramach której zostanie zmieniona m.in. struktura szkół, rozpocznie się w roku szkolnym 2017/2018. W miejsce obecnie istniejących typów szkół zostaną wprowadzone stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe. Gimnazja mają zostać zlikwidowane.

MEN: Wprowadzane zmiany służą zachowaniu miejsc pracy nauczycieli

W wyniku reformy liczba oddziałów w szkołach wzrośnie o ponad 5 tys., zmiany wprowadzane przez rząd służą temu, aby nauczyciele zachowali swoją pracę - podkreśla MEN w wydanym w poniedziałek stanowisku dotyczącym miejsc pracy dla nauczycieli.

"Apelujemy o to, aby nie wprowadzać niepokoju w środowisku oświatowym przez podawanie nieprawdziwych danych dotyczących etatów w szkołach" - napisała rzeczniczka prasowa MEN Anna Ostrowska w stanowisku.

W ubiegłym tygodniu Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił zebrane przez siebie dane, z których wynika, że od 1 września w związku z reformą edukacji 8,9 tys. nauczycieli straci pracę, a 21,7 tys. nie będzie miało pełnego etatu. Dane te pochodzą z 14 województw; pełne dane ZNP ma przedstawić w tym tygodniu.

"W wyniku reformy oświaty liczba oddziałów w szkołach wzrośnie o ponad 5 tysięcy (liczba oddziałów klas VII będzie większa niż klas I gimnazjum). Zmiany wprowadzane przez polski rząd służą temu, aby nauczyciele zachowali swoją pracę. W ostatnich latach ponad 40 tys. nauczycieli straciło pracę z powodu niżu demograficznego. Musimy to zjawisko zahamować i temu też służą wprowadzane zmiany w systemie oświaty" - podkreśliła Ostrowska w wydanym w poniedziałek stanowisku.

Napisała w nim, że nieprawdą jest, że duża grupa nauczycieli zostanie zatrudnionych na niepełny etat i że stanie się to w wyniku wprowadzanej reformy. "W 2016 r. co 5. nauczyciel w samodzielnej szkole samorządowej (podstawowej, gimnazjum, ponadgimnazjalnej) pracował na niepełny etat" - podała rzeczniczka.

Reklama

Poinformowała także, że od września tego roku dzieci w szkołach będą miały o jedną godzinę tygodniowo więcej zajęć, a od września 2018 r. o 4 godziny więcej. "Oznacza to większe zapotrzebowanie na nauczycieli. Już od tego roku szkolnego dzięki tej jednej godzinie więcej zajęć będzie potrzebnych ponad 1100 etatów. Od 2018 r. zapotrzebowanie na etaty wzrośnie o około 4,4 tysiąca" - wyjaśniła.

Ostrowska zaznaczyła, że informacje dotyczące faktycznego zatrudnienia nauczycieli w roku szkolnym 2017/2018 będą znane jesienią br., po zebraniu danych do Systemu Informacji Oświatowej.

"Już jakiś czas temu pojawiały się prognozy, że pracę straci około 7 tysięcy nauczycieli w związku z podwyższeniem wieku rozpoczynania edukacji szkolnej. Okazało się to nieprawdą, wzrosło wówczas zapotrzebowanie na miejsca pracy. Jeszcze niedawno mówiono o liczbie 37 tysięcy nauczycieli, którzy stracą pracę w związku z reformą. Apelujemy zatem o to, aby nie rozpowszechniać nieprawdziwych informacji" - napisała.

Przypomniała, że od kwietnia br. na stronach internetowych kuratoriów oświaty sukcesywnie są zamieszczane ogłoszenia dyrektorów szkół i placówek o wolnych stanowiskach pracy dla nauczycieli.

Podała, że obecnie (stan na 18 czerwca 2017) w bazie jest blisko 14 tys. ogłoszeń, a ponad 5 tys. – to oferty powyżej połowy etatu. Od początku wdrożenia przepisu o obowiązku przekazywania przez dyrektorów szkół informacji o wolnych miejscach pracy zamieszczono ponad 23 tys. ogłoszeń. "Zmienność liczby ofert oznacza, że nauczyciele korzystają z ogłoszeń" - oceniła.

Posłużyła się przykładem województwa mazowieckiego. "Obecnie jest opublikowanych ok. 2,5 tys. ogłoszeń (od początku kwietnia było ich łącznie ponad 5 tys.), ponad 1,4 tys. ofert w woj. mazowieckim dotyczy pracy w wymiarze powyżej połowy etatu" - poinformowała. Z kolei - jak napisała - w woj. wielkopolskim w bazie są 762 oferty pracy, w tym prawie 340 na ponad pół etatu.

Reforma edukacji wprowadza nową strukturę szkół. W miejsce obecnych pojawią się 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea ogólnokształcące, 5-letnie technika i dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja zostaną zlikwidowane.

Zmiany rozpoczną się od roku szkolnego 2017/2018.