LISTA LEKTUR w liceum, zakres podstawowy i rozszerzony. Kompletny wykaz

| Aktualizacja:

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło projekt podstawy programowej dla szkół ponadpodstawowych. Jest w nim również lista lektur dla uczniów liceów. Dokument trafi teraz do konsultacji. Oto, co mieliby czytać licealiści.

wróć do artykułu
 • ~JP
  (2017-04-28 17:28)
  Bardzo dobra lista - mlodziez znow bedzie mogla czytac prawdziwych klasykow - Josepha Conrada, Orwella , Huxleya - Nowy Wspanialy Swiat - a nasze chluby narodowe -Sienkiewicz Mickiewicz, Herbert nie stana sie niechcianym, nielubianym, zasciankowym elementem Brawo PIS.
 • ~kicha
  (2017-04-28 17:51)
  Jestem przyrodnikiem, brawo bardzo dobra lista dla kształcenia w myśleniu. Tytuł tego niby artykułu świadczy o poziomie intelektualnym dziennikarzyn z Dziennika.
 • ~#zmiescisz_sie_smialo
  (2017-04-28 19:15)
  Sienkiewicz w liceum? Toż to bajeczka dla podstawówki... Trylogię przeczytałem w IV klasie i wystarczy. A lepiej by było, gdyby te historyczno-romantyczne rojenia były analizowane dopiero podczas studiów polonistycznych.
 • ~lit
  (2017-04-28 20:51)
  Dziadek kuzyna znał na pamięć Trylogię. Z wypiekami słuchaliśmy jego opowieści. Nauczyłem się czytać i zaczytywałem się po uszy. Minęły lata, wziąłem kolejny raz do ręki Trylogię. Katastrofa. Tego nie da się czytać. Poziom literacki Winetou, ramota. Ps. Co innego np. Chłopi, czy Ziemia obiecana.
 • ~Oscar
  (2017-04-28 21:48)
  Ze szczególnym zacietrzewieniem rządy PO pod wodzą Tuska i Kopacz walczyły z polskością na polu edukacji. Eliminowanie z kanonu lektur gimnazjum najbardziej konstytutywnych dla polskości „Pana Tadeusza” i „Potopu” było paskudne, ale także symboliczne. To już bardzo przypomina politykę zaborców i okupantów Polski. Może Tusk wierzył, że jest mesjaszem, który wyprowadza Polaków z polskiej niewoli. Jak Konrad z Wyspiańskiego, który nie pozwala Geniuszowi zagonić Polaków do wawelskich lochów. Ale w istocie spełnia rolę złowrogą. Jako że Sienkiewicza z lektur usunął, należy przypomnieć, jak nazwał Zagłoba działania wielkiego magnata w chwili wielkiej próby. Wykrzyczał Radziwiłłowi w twarz: „Zdrajco! Zdrajco! Po trzykroć zdrajco!”.
 • ~Tusk eksterminator
  (2017-04-28 21:58)
  Zmierzamy do tego, by stać się hotelową gromadą, która jedzie windą, nic o sobie nie wie, nie umie się porozumieć i nie ma na to ochoty. Nawet nie mówi sobie „dzień dobry”, bo nie wie, w jakim języku wypada się odezwać. Dochodziło do sytuacji, w której poseł polskiego parlamentu publicznie oświadcza, że cieszył się z wyrzucenia rewizjonisty i imperialisty Mickiewicza oraz jego Pana Tadeusza z listy lektur szkolnych. Chodzi o M. Plurę z PO, który ogłosił też, że „Polak Sarmata to dla mojej rodziny twór kulturowo obcy, więc mi się nigdy w wychowawczym kanonie nie mieścił". I proponuje, by w zamian wychowywać Polaków na Europejczyków z dzieł niemieckiego poety Josepha von Eichendorffa. To rzecz niepojęta! W każdym europejskim kraju, poza Polską właśnie, propozycja zamiany narodowego wieszcza na przedstawiciela literatury obcej skończyłaby karierę każdego posła. U nas jakby deszcz padał, choć przecież temu panu chodzi nie o poezję, lecz o likwidację polskiej szkoły. Poseł Plura to człowiek powiązany ze śląską ideologią separatystyczną. W tej sprawie państwo polskie (celowo) nic nie robiło . Dlaczego?
 • ~utylizator styropianu
  (2017-04-29 07:48)
  Czy te dzieła jak : Biblia, w tym fragmenty Księgi Hioba, Księgi Koheleta, Pieśni nad Pieśniami, Księgi Psalmów, Apokalipsy wg św. Jana, oraz Żywoty świętych muszą czytać również dzieci ateistów ? Jeśli tak to dla wierzących - obowiązkowo sury z koranu.
 • ~byly wyborca PO
  (2017-04-30 02:24)
  Bardzo dobre propozycje ! Wreszcie Polska szkola wraca do wartości chrześcijańskich. Wielkie brawa dla pani minister Zalewskiej. Tylko czerwoni będą jak zwykle biadolić.he,he
 • ~Pytam
  (2017-05-07 20:51)
  A co w tym wszystkim robi niejaki Rymkiewicz?
 • ~Polonistka
  (2017-05-24 12:33)
  Od ponad 20 lat uczę języka polskiego w liceum. Bardzo się cieszę z powrotu czteroletniego cyklu kształcenia, ale martwi mnie, że kolejna ekipa nie zrobiła nic, żeby przywrócić właściwą rangę temu przedmiotowi. Liczba godzin się nie zwiększa, ale liczba lektur - czytanych w całości i we fragmentach - bardzo! Na omówienie każdej z nich będę mogła poświęcić 1 – 2 godziny, jeśli bardziej obszerne dzieło – 3 . Rozpacz! Kolejna ekipa wprowadza zmiany w myśl zasady: "My wymyślamy, wy realizujcie". W razie czego winą za porażkę obarczy się nauczycieli. Jak zwykle. Skąd szkoły wezmą pieniądze na uzupełnienie zasobów bibliotecznych? Niektóre z proponowanych pozycji mamy w JEDNYM egzemplarzu. Na języku polskim wszyscy się znają, wokół podstawy programowej, listy lektur i egzaminów z tego przedmiotu najwięcej majstrują. Jestem zmęczona.
 • ~00
  (2017-08-19 14:09)
  A gdzie Hłasko ?
 • ~justa
  (2017-10-07 22:06)
  Mimo iż byłam w trzyletnim liceum, nasza polonistka przeanalizowała z nami wszystkie lektury, którę są obecnie na liście podstawowej + 10 z rozszerzonej. Było to ogromne wyzwanie, dużo ciężkiej pracy zwłasza dla nas ( do dziś pamiętam jak nad samym językiem polskim siedziałam dzień w dzień do nocy) ale dzięki temu wszyscy rewelacyjnie zdali maturę. Cieszę się że moje dzieci będą miały 4-letnie liceum :)
 • ~~Ja(bis)
  (2018-01-03 05:57)
  No. Jest post ... więc nie sypiam z żoną - powiedział królewicz do królowej matki w WIELKIM dziele filmowym KUR na VIZJI tv publicznej ... jak dom. Dzieci ... w szkolnych jasełkach grają lepiej - czy obsada, to też zaciąg z WSKSiM z Torunia? Brrry! Strajk lekarzy za Szydło był ekonomiczny .... za Morawieckiego stał się polityczny. Hehehe.
 • ~Literat
  (2018-01-03 07:55)
  W liscie lektur jest takze belkot Papieza Polaka.
 • ~xxxx
  (2018-02-16 14:51)
  Miałam ciekawszy zestaw lektur w lo , ale to było pod koniec lat 70-tych
 • ~aaa
  (2018-02-19 10:23)
  W zlobkach:1.WSZYSTKIE BAJKI ANTONIEGO.2.NIESAMOWITE PRZYGODY JAROSLAWA KACZYNSKIEGO.3.DZIELA WYBRANE SZEFOWEJ TRYBUNALU.
 • ~postronny
  (2018-04-01 19:24)
  Wspolczuje mlodziezy z powodu tej ilosci do przeczytania. Niezaleznie od pogladow,taka ilosc raczej zrazi do sumiennego przeczytania wszystkiego. Opanowanie wszystkiego spowoduje pomieszanie w glowach. A przeciez kazde dzielo trzeba omowic na lekcji. Czy bedzie na to czas? Kolejny raz urzednicy pokazali, ze nie maja pojecia o szkolnych realiach. Nadgorliwosc kosztem dzieci.

Może zainteresować Cię też: