Segregacja w szkołach? PiS chce odrębnych klas dla dzieci niepełnosprawnych

| Aktualizacja:

Teraz to rodzice decydują, gdzie się uczą ich dzieci: w zwykłej klasie czy integracyjnej. Gwarantuje to konstytucja i konwencja o prawach osób niepełnosprawnych z 2012 r. Wiceminister edukacji uważa, że powinny się uczyć oddzielnie.

wróć do artykułu
  • ~niestety
    (2016-04-21 07:55)
    Moje dziecko przez 6 lat chodziło do klasy integracyjnej. Jedno z tych "integracyjnych" dzieci przez całą lekcję chodziło po klasie i gadało jak najęte i żadna siła nie była w stanie tego gadania powstrzymać. Przy drugim dzieciaku stale siedziała dodatkowa nauczycielka i z kolei ona przez całą godzinę do tego "integracyjnego" dzieciaka przemawiała (niezależnie od nauczycielki prowadzącej lekcję dla reszty klasy). To się nazywało dodatkowa pomoc. Pozostała trójka miała niepełnosprawności fizyczne, więc była cicho. Ale sama obecność tej pierwszej dwójki sprawiała, że nauka w tej klasie była praktycznie niemożliwa. Stale hałas, rozproszenie i nerwowość. Uwaga nauczycielek (zawsze były dwie) skupiona wyłącznie na niepełnosprawnych, a frustracje wyładowywane na "zwykłych" uczniach - bo na nich można, bo oni nie byli pod ochroną. Normalny uczeń dostawał uwagę, że się podrapał po nosie, podczas gdy niepełnosprawny przez całą godzinę biegał po klasie i wrzeszczał. Nigdy więcej klas integracyjnych.
  • ~indeks
    (2016-04-21 07:56)
    jestem ZA ,mój syn był w takiej klasie i to była tragedia,nigdy wiecej.
  • ~autor
    (2016-04-21 07:38)
    Pomysł akurat dobry. I jedni i drudzy na tym skorzystają, bo każda grupa będzie miała adekwatnych wychowawców, jak i tok nauczania.
  • ~Piotr
    (2016-04-21 07:54)
    Stygmatyzacja a nie współistnienie. W klasach integracyjnych często pomocy w nauce potrzebują pełnosprawne dzieci.
  • ~qwerty
    (2016-04-21 08:33)
    Kto nie zna specyfiki pracy z dzieckiem specjalnej troski pomyśli, że szkoła specjalna je stygmatyzuje, przekreśla. W ogromnej większości przypadków jest odwrotnie . W tzw. klasach integracyjnych nikt w istocie się nimi nie zajmował - ich niepełnosprawność powiększała się.
  • ~Maciej
    (2016-04-21 08:34)
    No pieknie, na początek będą oddzielne klasy, potem odzdzielne szkoły, a na końcu zamknięte zakłady - pytanie jakie tylko będą kryteria: niepełnosprawność ruchowa, czy problemy neurolgiczne lub psychologiczne. Na kilometr cuchnie to dyskryminacją - kwitensencja pisowskiego prostactwa, dzielenia i wykluczenia oraz braku kompetencji.
  • ~aga
    (2016-04-21 10:05)
    Chodziłam do jednej klasy z dziewczyną niepełnosprawną umysłowo. Przesunięto ją do szkoły specjalnej dopiero wówczas, gdy omal nie udusiła w szatni swojej koleżanki, łapiąc ją od tyłu za gardło. Jestem za odrębnym nauczaniem takich dzieci, zależy też, o jaki rodzaj niepełnosprawności chodzi.
  • ~nic na siłę
    (2016-04-21 09:27)
    Faszyzm, segregacja, wielkie słowa. Zapytajcie po prostu rodziców dzieci, które chodzą lub chodziły do klas integracyjnych. Zapytajcie jednych i drugich. A ci, którzy głośno krzyczą o faszyźmie, niech poślą własne dzieci do takiej klasy, wtedy będą mieli prawo wypowiadać się ZA albo PRZECIW. Do jakiej szkoły chodzą TWOJE dzieci, Patrioto?
  • ~ito
    (2016-04-21 07:20)
    Klasa 32 dzieci nadpobudliwych, sprawnych umysłowo, często źle wychowanych. I ta 2, której trzeba poświęcić więcej czasu, indywidualizować zajęcia, pochylić się, dopilnować. Cudów to nie ma, można zaklinać rzeczywistość, ale komfortu nauki to dzieci niepełnosprawne dziś nie mają w takich klasach.
  • ~Patriota
    (2016-04-21 08:56)
    Witajmy w faszystowskiej Polsce. Segregacja ze wzgledu na ulomnosc. Czy tego juz w historii nie bylo? Jeszcze brakuje pisowskich bojowek, i policji politynej. Ale Zero-Ziobro jest juz na wlasciwj drodze. Wspolnie z kierownictwem Biura politycznego E-PiS-kopatu. Teraz Polska!!!!!
  • ~poter
    (2016-04-21 09:27)
    Targowica znowu jątrzy! Pomysł każdy musi być przedyskutowany i poddany analizie. Przez 8 lat (nie)rządy PO-PSL forsowały na siłę swoje beznadziejne pomysły (6 latki, 68 lat emeryt) nie licząc się z polakami, wyrzucając miliony zebranych podpisów o referendum ! PO-PSL walczyło z własnym narodem pod dyktando komisarzy UE ! Teraz wreszcie Polska mówi swoim głosem! Targowica nie ma poparcia w narodzie dlatego zanoszą lamenty do UE jakoby zle się działo z demokracją!
  • ~Yogi
    (2016-04-21 09:15)
    Znowu platfusiarnia sieje zęt żeby tylko dokopać pis pierwsze była benzyna potem woda teraz szkoły kiedy wy przeklęte platfusy przestaniecie jątrzyc w polsce Choćby to była prawda że niepelńosprawni będą uczyć się osobno to dobrze z całym szacunkiem dla nich wyjdzie im to na zdrowie
  • ~dziadek
    (2016-04-21 09:16)
    Mój wnuczek , autystyk , po pierwszym półroczu pierwszej klasy szkoły średniej wyniki w nauce miał dobre . Za to już w drugim półroczu drastycznie słabe .( Nadmieniam , że był jedynym uczniem ... w tzw. klasie normalnej .) Pytany o przyczynę tej zmiany spuszczał głowę i NIE CHCIAŁ NIC MÓWIĆ .Wszyscy , nie tylko w rodzinie , współczuliśmy mu takiego koleżeństwa w klasie tzw. normalnej . Finał - musiał zmienić szkołę , gdzie wyniki w nauce są dobre .
  • ~babcia
    (2016-04-21 14:53)
    w takich klasach uczniowie sie nie ucza bo nauczycielki zajęte tymi drugimi
  • ~hejtka
    (2016-04-21 09:27)
    Der Dziennik niemiecka gazeta dla Polaków nie przestaje dezinformować!
  • ~moher
    (2016-04-21 09:56)
    i bardzo słusznie.takie chore dzieciaki do szkół przygotowanych.a nie ,żeby jedno np.niedoorozwinięte opóźniało inne psuło im humor nadto będąc narażone na szykany ze strony dzieciaków. normalniej
  • ~edek
    (2016-04-21 12:54)
    Kolejny "dobry powód",żeby pozwalniać nauczycieli,a Wy się tu żrecie o jakieś pierdoły,że "moje dziecko było w takiej klasie i..."i co?Krzywda się mu stała?Zaraził się niepełnosprawnością?Jak Wasze dzieci mają trudności z nauką,to nie szukajcie winnych,bo dzieci macie może i zdolne,tylko sami dajecie im przykłady głupoty.
  • ~christun
    (2016-04-21 21:18)
    PIS pszejal program Gebelsa z 1933 roku , tam jest zapisane o segregacji w szkolach a potem to moze i obozy kon..........
  • ~rychu
    (2016-04-21 13:51)
    to jest faszystowska dyskryminacja, izolacja dzieci juz na poczatku zycia !!!!!!!! barbazyncy z sekty Jareczka chca jeszcze bardziej podzielic Polakow !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • ~matka
    (2016-04-21 17:24)
    Załamać można ręce nad tokiem rozumowania tych, którzy nie znają istoty sprawy i jak coś funkcjonuje bądź nie, ale oceniają pod względem, która opcja polityczna to firmuje. To oznacza totalny brak samodzielnego myślenia, modelowe przypadki wyprania mózgu. Gratulacje, jesteście niewolnikami systemu, zniewoleni umysłowo.