Brytyjski minister edukacji stawia nas za wzór i mówi o cudzie

| Aktualizacja:

Polska odniosła w ostatnich latach sukces edukacyjny, chcielibyśmy dowiedzieć się jak to się udało - mówił w Warszawie, przebywający z wizytą w Polsce, minister edukacji Wielkiej Brytanii Michael Gove podczas debaty na temat edukacji.

wróć do artykułu
 • ~djm
  (2012-12-06 20:15)
  Do sfr,
  no właśnie, ja też uważam, że silne profilowanie liceów, które ponoć jest nowym pomysłem ministerialnym, to pójście w kompletnie niewłaściwym kierunku. Moim zdaniem powinno być dokładnie odwrotnie - licea powinny zgodnie z nazwą być ogólnokształcące. Tylko że aby to osiągnąć należałoby zachęcać nauczycieli do przekraczania granic swoich dyscyplin, do uczestniczenia w jakichś międzypokoleniowych zajęciach sobotnich zajęciach dokształcających. Gdyby uczniowie widzieli, że pan fizyk potrafi sensownie porozmawiać na temat historii czy biologii, a pan polonista na temat matematyki czy fizyki, to tacy uczniowie czuliby się bardziej zdopingowani do nauki, a i nauczycielom łatwiej byłoby realistycznie ustawić wymagania. Swoją drogą, wydaje mi się, że liceum jest za krótkie, a ponieważ nie lubię gwałtownych ruchów, proponowałbym by podstawówkę skrócić do 5 klas, gimnazjum pozostawić trzyletnie, a licea przywrócić jako szkoły z czterema oddziałami.
 • ~tt
  (2012-11-02 21:36)
  Krytyczne opinie o 'poziomie' obecnych szkół pojawiają się głównie w środowiskach akademickich (sam pracuję na uniwersytecie) - w porównaniu z dawniejszą sytuacją, jest 'słabo'. Ale to jest głównie skutem UMASOWIENIA studiów. Kiedyś studiowało 8 % młodzieży, więc byłą to mocno 'przebrana' grupa, dziś studiują przeciętni - a wśród nich taka sama jak dawniej grupa najzdolniejszych; ci pzreciętni jednak stanowią większość, stąd te opinie. A badania PISA mierzą właśnie PRZECIĘTNY poziom umiejętności 15-latków - i tu postęp jest prosty do wytłumaczniea: rzeczywiście dziś są oni w gimnazjach, które mają w całej PL tę samą podstawę programową, więc średnia rośnie. Przy wszystkim, co w tym systemie paskudne - nawet nieznaczna poprawa 'przeciętności' jest jednak BARDZO WAŻNA, mówimy tu nie o elitach, ale o NAJWEKSZEJ CZĘŚCI spłęczeństwa, która wie TROSZKĘ więcej niż parę lat temu. To dobrze po prostu. Pozdrawiam,
 • ~edu
  (2012-11-02 00:27)
  Brytyjski minister edukacji podlizuje się naszemu rządowi i się cieszy, że nie musi tak ciężko pracować w Wielkiej Brytanii by Brytyjczycy się kształcili, bo niedługo całe masy tej polskiej młodzieży przyjadą da WB na zmywak i będą kulturalnie myć naczynia, sprzątać łazienki i pokoje hotelowe. Polska odniosła sukces edukacyjny, choć mało kto z tej młodzieży potrafi czytać po polsku ze zrozumieniem, a jak nauczy się kilku komend po angielsku (Sit down! Stand up! Open the window! etc) to będzie nadawał się do pracy w WB.
 • ~bidul polski
  (2012-11-01 18:02)
  Panie Ministrze, chyba źle przetłumaczono nasze wyniki matur. Najgorsze na przestrzeni lat. Młodzież coraz gorzej wykształcona, mniej historii, nauk ścisłych -kształcimy przy pomocy nauczycieli bez charyzmy i wzorców publicznych i obyczajowych bezdusznych spryciarzy, którzy chcą tylko szybko zarobić wzorując się np. na Amber Gold i innych.
 • ~Śmiechu warte
  (2012-10-31 21:51)
  Za Komuny już w szkole podstawowej uczeń posiadał więcej wiadomości niż obecni gimnazjaliści . Więcej było nauki z przedmiotów , które były przydatne do późniejszej edukacji . Teraz zrezygnowano , żeby ucznia nauczyć kosztem wprowadzenia religii do szkół. Kiedyś religia była poza murami szkoły , a teraz religia na świadectwie maturalnym .
 • ~ret
  (2012-10-31 17:50)
  panie cuda cuda ponad 200 tys absolwentow juz zarjestrowanych w pup !
 • ~Wyścig szczurów
  (2012-10-31 07:53)
  Ludzie, cuda w tej budzie!
  Same noble i patenty. Mamy IBM-a , Microsoft-a, Nasa. Jeden ciepły posiłek dla każdego ucznia ( w planie). Cud. Prawdziwy cud.
 • ~sfr
  (2012-10-31 07:18)
  Ten, kto zlikwidowal mature z matematyki to sabotazysta. Zniszczylo to edukacje innych przedmiotow scislych. Malo tez bylo chetnych na studia fizyki czy chemii. Ale teraz nowi "fachowcy" probuja wprowadzic system by 16- latek juz wlasciwie wybieral studia. To jest wyjatkowy idiotyzm. Bedzie wiele sytuacji gdy studenci zmienia kierunek studiow, problem powstaje gdy trzeba bedzie za to placic. W efekcie beda studiowac niechciany bo wybrany bezpodstawnie kierunek. Dajcie mlodziezy mozliwosc wyboru ale wczesniej niech poznaja lepiej rozne przedmioty. A dla zdolniejszych utworzcie kolka zainteresowan, robcie dodatkowe ale nieobowiazkowe lekcje.
 • ~NAROD POLSKI
  (2012-10-31 07:06)
  Buhahaha!

  GOOOWNO PRAWDA
 • ~hallo win
  (2012-10-31 06:59)
  Ciekawe skąd ten brytyjski minister edukacji.ma te rewelacje? Chyba bierze udział w progamie Polacy na zmywak i ulice zamiatać w Londynie.
 • ~Manta
  (2012-10-31 06:41)
  cóż miałam okazję uczyć przed reformą - tego już nikt nie chce pamiętać w dosć marnej dzielnicy jednego z śląskich miast - gimnazja w porównaniu z tamtą podstawówką są oazą spokoju. 5 lat od klasy 4 do 8 z patologią - głównie w domach hutników - alkohol w klasie 6! pobicia przez 7-klasitów maluchów z klas 1-3 i wymuszenia - o tym już nikt nie pamięta wszyscy na komendę ojca Rydzyka gloryfikują tamten stan rzeczy - jedyne co było lepsze to policja, która nie bała sie małolatów ,mediów i pijanych tatusiów
 • ~jazu
  (2012-10-31 06:37)
  "Polska odniosła w ostatnich latach sukces, chcielibyśmy dowiedzieć się jak to się udało "

  to proste - trza wyprzedac wszystko niemcom.
 • ~WW
  (2012-10-31 06:29)
  Jako nauczyciel akademicki przedmiotów technicznych obserwuje coraz niższy poziom przychodzących do nas studentów. Poziom wiedzy matematycznej absolwentów szkół średnich to prawdziwy dramat.
 • ~Jak chwala tzn
  (2012-10-31 06:10)
  zemaja nas pod butem albo juz nas w czyms wykolegowali wiec nie ma sie z czego cieszyc
 • ~dynia
  (2012-10-31 05:58)
  sami Anglicy mówia że rudy w Cameronem nawet nie rozmawiał a jak walczył z Cameronem to bajka wymyslona dla idiotów popierajacych rudego.
  Teraz wiecie dlaczego prezydent latał do Brukseli , bo za pierwszym razem rudy krzyczał SUKCES a jak prezydent był tam okazało sie że wracał bez sukcesu , czyli nie mógł klamac.
 • ~gość
  (2012-10-31 04:45)
  Gdyby nie znało się Anglików to można by było przyjąć za komplement, a przecież są oni znani z ukrytej kpiny w wypowiedziach. Sądzę, że w naszym rządzie nikt nie pozna się, będą dumni z "pchały".
 • ~Genitaliusz
  (2012-10-31 04:44)
  Nie przyjmuję do wiadomości słów ministra edukacji, który dopuszcza w książkach dla dzieci promowanie homoseksualizmu.
 • ~Koszałek
  (2012-10-31 04:39)
  To przecież było bardzo proste - został obniżony i to znacznie, poziom nauczania i po cudzie.Teraz nasze matołki z pewnością nie dostaną się do Oxfordu.
 • ~Zielona Wsypa
  (2012-10-31 01:49)
  Naczytał się tuskomatolskiej propagandy, albo chciał byc bardzo 'polite' bo mu jakaś Polka wpadła w oko - jak można takie bzdury wygadywać.
 • ~gość
  (2012-10-31 01:33)
  Ale bzdury wygaduje ten minister,im gorzej z edukacją w POlszy ,tym lepiej dla angoli.

Może zainteresować Cię też: