Dzień Edukacji Narodowej wypadał w tym roku w niedzielę, ale doroczne spotkanie premiera z nauczycielami i wręczenie wyróżnień zasłużonym pedagogom, odbyło sie w poniedziałek. Przed uroczystością w Kancelarii Premiera Tusk odwiedził warszawskie gimnazjum nr 42 na ul. Twardej, gdzie podczas długiej przerwy rozmawiał z nauczycielami.

Reklama

Dzisiaj nauczyciele mówią, podejrzewam, że jednym głosem, że chcieliby bardzo móc więcej czasu poświęcać dzieciom, a dużo mniej papierom. Rozmawiałem o tym i obiecałem to dzisiaj (...), że natychmiast zwrócę się do pani minister, aby naprawdę rzetelnie ocenić, na ile ta papierkowa, administracyjna, biurokratyczna praca jest rzeczywiście potrzebna - powiedział premier.

Jak ocenił Tusk jest ona związana ze zmianami, jakie zostały wprowadzone. Ale czy na pewno te zmiany muszą oznaczać takie dodatkowe ciężary związane z kwestionariuszami, formularzami dotyczącymi indywidualnej relacji z uczniem (...), czy nie można tego jednak radykalnie ograniczyć, czy uprościć, tak, aby nauczyciel więcej czasu i serca mógł poświęcić uczniowi, a mniej czasu i serca papierom? I wydaje się, że to jest wykonalne i może nie od ręki, ale od zaraz będziemy pracowali nad tym, żeby te procedury radykalnie uprościć" - powiedział Tusk.

Premier podkreślił, że czas nauczyciela jest bezcenny. Tak długo jak długo państwo i samorząd nie są w stanie sprostać wymaganiom materialnym nauczyciela, tym bardziej powinniśmy cenić i chronić jego czas pracy przed zbędnymi zajęciami, nie dlatego, żeby on miał wygodę, ale po to, aby nasze dzieci, nasze wnuki, a więc przyszłość Polski, czerpały z nauczycieli maksimum tego, co polski nauczyciel może dać - dodał premier.