Kredyt konsolidacyjny to świetny sposób na połączenie swoich kredytów w jeden i to – co bardzo ważne – zazwyczaj z jedną niższą ratą. Niemożliwe? A jednak!
Kredyty konsolidacyjne to produkt znany już od kilku lat na polskim rynku. Pozwala na połączenie zadłużenia z kart kredytowych, kredytów gotówkowych, kredytów samochodowych, ratalnych i hipotecznych w jeden duży kredyt, przy czym nowy bank (który będzie obsługiwał kredyt konsolidacyjny) najczęściej zaoferuje nam niższe oprocentowanie i tym samym, niższą ratę.

Reklama

Rodzaje kredytów konsolidacyjnych
Kredyty możemy podzielić na dwie zasadnicze grupy – zabezpieczone hipoteką i niezabezpieczone. Pierwsza grupa to kredyty, w których konsolidujemy m. in. kredyt hipoteczny. Wówczas nasz nowy kredyt będzie musiał być również zabezpieczony hipoteką – co wiąże się z utrudnieniem w postaci niezbędnej dokumentacji danej nieruchomości. Druga to kredyty, w których nie konsolidujemy kredytu hipotecznego.

>>> Sprawdź gdzie dostaniesz kredyt konsolidacyjny 100% wartości nieruchomości?

Różnią się one, niestety, oprocentowaniem. Kredyt zabezpieczony hipoteką jest niżej oprocentowany, ponieważ inwestycja banku w takiego klienta jest bezpieczniejsza. Kredyt konsolidacyjny niezabezpieczony jest wyżej oprocentowany – ale nadal konkurencyjnie w stosunku do kilku kredytów, spłacanych oddzielnie.

Co daje konsolidacja – przykład
Jak w praktyce wygląda konsolidacja? Załóżmy, że klient ma w danym momencie trzy kredyty – hipoteczny, gotówkowy i samochodowy. Kredyt gotówkowy jest oprocentowany na 15 proc., a do jego spłacenia zostało 2000 zł z pożyczonych 5 000 zł – okres kredytowania 36 miesięcy. Samochód kosztował 40 000 zł i zostało do spłacenia 20 000 zł. Z kredytu mieszkaniowego zostało do spłacenia 150 000 zł - kredyt był brany na 300 000 zł i 100 proc. LTV na 25 lat. Czyli raty wynoszą miesięcznie odpowiednio: gotówkowy 171 zł, samochodowy 869 zł, hipoteczny 1 913 zł. Czyli łącznie 2 953 zł. Po konsolidacji rata miesięczna wyniesie zaledwie 1 110 zł, który będziemy spłacać przez 25 lat. Pod uwagę brano najlepsze i najtańsze oferty na rynku.

>>> Szukasz kredytu gotówkowego? Porównaj oferty najlepszych banków!

Czy warto konsolidować swoje kredyty?
Jak widać po powyższym przykładzie, konsolidacja z pewnością nie jest – jak niektórzy uważają do dziś – wpędzaniem się w pułapkę kredytową, ale właśnie odwrotnie – jest szansą na jej uniknięcie. Wprawdzie czeka nas sporo formalności, związanych z załatwianiem kredytu konsolidacyjnego, jednak blisko dwukrotnie niższa rata to niebagatelna sprawa – warto więc zastanowić się nad konsolidacją swoich kredytów.