Każdego roku w Europie 60 tysięcy dzieci odnosi obrażenia w wypadkach drogowych. Liczba ta mogłaby ulec znacznemu zmniejszeniu, gdyby w samochodach stosowane były foteliki właściwie przystosowane do budowy ciała dzieci. Podczas zderzenia z prędkością 50 km/h, niezapięte pasem dziecko ważące ok. 25 kg zamienia się w "pocisk" o masie 1 tony.

Reklama

Dzieci jadące do szkoły, przedszkola lub żłobka muszą być przewożone w odpowiednio dobranych i zabezpieczonych fotelikach bez względu na długość podróży - do aż 40 proc. poważnych wypadków z udziałem dzieci dochodzi podczas podróży krótszych niż 3 kilometry!

"Rodzice, wioząc dzieci, np. do pobliskiego przedszkola, rzadko wkładają je do fotelików myśląc, że w trakcie kilkuminutowej jazdy nic złego się nie wydarzy" - mówi dzeinikowi.pl Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. "Zagwarantowanie najmłodszym podróży w bezpiecznych warunkach to obowiązek, bez względu na długość planowanej trasy. Jazda powinna być spokojna, bez gwałtownego hamowania, skręcania, zawracania czy wyprzedzania."

"Zderzenie przy jeździe zaledwie 20 km/h może mieć fatalne skutki dla nieodpowiednio zabezpieczonego dziecka. W takiej sytuacji wzrasta niebezpieczeństwo, że zostanie ono wyrzucone z samochodu przez szybę, a wówczas ryzyko utraty życia zwiększa się dziesięciokrotnie" – dodają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Reklama

Fotelik

Dziecko nie jest miniaturką dorosłej osoby, dlatego jego bezpieczeństwo wymaga zastosowania właściwie przystosowanych środków zabezpieczających. W odróżnieniu od osoby dorosłej, dziecko nie ma jeszcze w pełni wykształconej miednicy, stąd ogromne znaczenie stosowania fotelika i odpowiednich prowadnic pasów bezpieczeństwa. Mały pasażer w wieku do lat 10 podróżujący w samochodzie powinien być zabezpieczony odpowiednimi urządzeniami.

W przypadku dzieci młodszych niż 4 lata, największe ryzyko związane jest z urazami szyi oraz głowy, ponieważ dzieci mają słabo umięśnioną szyję i ciężką głowę. Stanowi ona aż 1/4 masy ich ciała, podczas gdy u dorosłego jest to 1/8. U dzieci w wieku od 4 do 10 lat istotnym zagrożeniem są obrażenia okolic brzucha.

Reklama

Ważne jest, aby zadbać o staranne zamocowanie fotelika i dokładne przypięcie dziecka. Najprostszym i najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie systemu Isofix, który - montowany seryjnie na tylnych siedzeniach wielu samochodów - umożliwia prawidłowe oraz szybkie zamocowanie fotelika i pewnie utrzymuje dziecko. W przypadku braku systemu Isofix w samochodzie, należy przewozić dziecko
w atestowanym foteliku, zainstalowanym w samochodzie przy pomocy pasów bezpieczeństwa. Zapinając dziecko zawsze należy czuwać nad właściwym ułożeniem pasów (dolna taśma musi przechodzić u nasady uda) i odpowiednim napięciem (brak luzu).

Przed kupnem fotelika warto wypróbować go wspólnie z małym pasażerem. Na wybór powinny wpłynąć przede wszystkim wzrost i waga dziecka (wartości minimalne i maksymalne są podawane przez producenta), a nie jego wiek.

Dziecko najlepiej przewozić tyłem do kierunku jazdy - przypięcie dziecka w wieku poniżej 9 miesięcy w foteliku zamocowanym tyłem do kierunku jazdy zmniejsza o 88 proc. ryzyko poważnych obrażeń ciała w razie wypadku. Przed rozpoczęciem użytkowania fotelika, koniecznie trzeba dezaktywować poduszkę powietrzną pasażera.