Optymalna temperatura w samochodzie to 20-22°C. W trakcie podróży z dzieckiem z klimatyzacji powinno się korzystać ostrożnie - nigdy nie powinna ona działać z maksymalną mocą. Ważne jest, aby strumień powietrza nawet o małym nasileniu nie był kierowany bezpośrednio na dziecko, ponieważ może to być przyczyną przeziębienia.

Reklama

Podczas dłuższych podróży zalecane jest wietrzenie pojazdu, uchylając okna – jednak tak, aby uniknąć przeciągu, np. od strony kierowcy i pasażera siedzącego z tyłu po prawej stronie, jeżeli samochód nie jest wyposażony w automatyczną klimatyzację, strumień schłodzonego powietrza najlepiej skierować na przednią szybę.

Należy pamiętać o serwisowaniu klimatyzacji i wymianie wkładu filtra. Warunki panujące w instalacji sprzyjają rozwojowi różnego rodzaju niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i bakterii, które dostają się do kabiny przez nawiew. Nieprzyjemny zapach odczuwany z nawiewów po włączeniu wentylatora powinien być czytelnym sygnałem, że układ klimatyzacji wymaga czyszczenia lub wymiany filtra.