W województwie mazowieckim ruszył pilotażowy program poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w rejonie szkół zlokalizowanych przy drogach "Bezpieczniej w drodze do szkoły". 1 września w otoczeniu 8 z 210 szkół podstawowych i gimnazjów zlokalizowanych przy najbardziej ruchliwych drogach województwa, pojawią się dobrze widoczne znaki drogowe, sygnalizatory i barierki bezpieczeństwa. Organizatorem programu jest Zarząd Województwa Mazowieckiego.

Reklama

Programem objęte zostaną szkoły: w Dobrzykach, Kobyłce, Konstancinie-Jeziornej, Mazowszanach, Milanówku, Mińsku Mazowieckim, Mławie i Ostrowi Mazowieckiej. Program przewiduje: wprowadzenie dodatkowych ograniczeń prędkości, zastosowanie znaku ostrzegawczego "uwaga dzieci", umieszczenie diodowych sygnalizatorów ostrzegawczych nad znakami "przejście dla pieszych" oraz - w wybranych miejscach - ustawienie żółtych barierek ochronnych.

Diodowe sygnalizatory ostrzegawcze zasilane będą bateriami słonecznymi i wyposażone zostaną w czujnik ruchu pieszego. Dla zwiększenia widoczności, znak ostrzegawczy "uwaga dzieci" wykonany zostanie z folii odblaskowo-fluorescencyjnej barwy pomarańczowej. Inicjatorzy akcji podkreślają, że dzięki zastosowanym nowoczesnym materiałom znaki będą miały wyższą odblaskowość niż przewidują to obowiązujące normy bezpieczeństwa.

Program w całości finansowany jest przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Koszt przedsięwzięcia wyniesie około 200 tys. zł.
Organizatorzy zapowiadają, że jeżeli program przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach w pobliżu wybranych szkół, zostanie on zrealizowany w kolejnych punktach województwa mazowieckiego.