Maturę zdało 89 proc.
tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i 76 proc.
absolwentów techników - podała Centralna Komisja Egzaminacyjna,
uwzględniając wyniki maturzystów zdających egzaminy w sesji majowej,
dodatkowej czerwcowej oraz poprawkowej w sierpniu.
Ponad 340 tys. uczniów przystąpiło w piątek o godz. 9 do obowiązkowego dla wszystkich maturzystów pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. Po południu kilku maturzystów pisać będzie egzamin z wiedzy o tańcu.
"Praca - pasja czy obowiązek" na podstawie "Ziemi, planety ludzi" Antoine'a de Saint-Exupery'ego i wiersz "Słyszę czas" Kazimierza Wierzyńskiego - takie, według maturzystów, były w czwartek tematy do wyboru na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.
Dziś rozpoczynają się matury. Około 284 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników przystąpi o godzinie 9 do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego; egzamin będzie przeprowadzany na poziomie podstawowym.
Raczej pozytywizm, niż romantyzm. Prędzej Żeromski, niż Mickiewicz. Wiersz? To by oznaczało rewolucję - przyglądamy się tematom maturalnym na egzaminie pisemnym z języka polskiego na poziomie podstawowym i typujemy autorów, których dzieła mogą stać się tematem wypracowań.
Świadectwo dojrzałości uzyskało 85 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych - podała w poniedziałek Centralna Komisja Egzaminacyjna, uwzględniając wyniki maturzystów zdających egzaminy w sesji majowej, dodatkowej czerwcowej oraz poprawkowej w sierpniu.
Na egzaminie maturalnym na poziomie rozszerzonym będzie wprowadzony próg zaliczeniowy - zapowiedziała minister edukacji Anna Zalewska. Obecnie takiego progu nie ma, choć przystąpienie do co najmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym jest obowiązkowe.
Czy to możliwe, by po pięciu latach studiów polonistycznych ponownie podejść do matury z języka polskiego i zdać ją... gorzej niż za pierwszym razem? Katarzyna Bolęba-Bocheńska, przyszła doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, przeprowadziła na sobie taki eksperyment. Jego wyniki opisała na profilu na Facebooku, a jej post wywołał burzliwą dyskusję na temat nie tyle poziomu egzaminu dojrzałości, co sposobu jego sprawdzania.
Świadectwo dojrzałości uzyskało
79,5 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych; 15 proc.
abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki w
sierpniu; pozostali (5,5 proc.) dopiero za rok - to wstępne wyniki
tegorocznego egzaminu maturalnego.
Odpowiedź na pytanie "Czy warto kochać pomimo cierpienia" na podstawie IV części "Dziadów" Adama Mickiewicza, interpretacja wiersza Zbigniewa Herberta "Dałem słowo" - takie były tematy do wyboru w środę na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym.