Anka i Danka. Zadanie z matematyki, które skatowało maturzystów

| Aktualizacja:

Jedno z zadań na próbnym egzaminie maturalnym z matematyki na poziomie podstawowym sprawiło wiele trudności uczniom.

wróć do artykułu
  • ~www2
    (2016-11-23 17:05)
    Zadanie z gimnazjum. Jeżeli ktoś ma problem z jego rozwiązaniem, to jest kompromitacja systemu nauczania matematyki w liceum.
  • ~PrzeciętnyUczeń
    (2016-11-23 17:08)
    Po napisaniu dobrej analizy, zadanie przestaje być trudne... To nie zadanie jest katem, ale polski system edukacji.
  • ~Labomba
    (2016-11-23 17:09)
    Fajna niuda
  • ~WKKW
    (2016-11-23 17:17)
    Ktoś jeszcze kocha gimnazja?
  • ~ggg
    (2016-11-23 17:37)
    Skoro Danka ma teraz 18 lat, to Anka była wtedy od niej 3x starsza czyli miała 54 lata. A skoro była (czas przeszły) i miała 54 lata to nie będzie (czas przyszły) miała 42 lat. Zadanie bez sensu.
  • ~emeryt 5
    (2016-11-23 17:55)
    Jeżeli przez x oznaczymy wiek Danki, to z analizy treści zadania wynika, że 2 i 1/3 x = 42, czyli x=18, a wiek Anki obliczymy mnożąc 18 przez 5/3, czyli 30. Maturę zdawałem blisko 50 lat temu. Pozdrawiam obecnych maturzystów.
  • ~PitaGorasa
    (2016-11-23 18:02)
    Prawdziwym katem byłoby zadanie na obliczenie ile wynosi obecnie #dobrazmiana.
  • ~menel
    (2016-11-23 18:04)
    W komunie tego typu zadania rozwiązywało się w podstawówce ! Dlatego błyskawicznie odbudowano kraj i dziś najbardziej oświeceni solidarni przedstawiciele tamtej epoki sprywatyzowali go jeszcze szybciej uwłaszczając się na wspólnej własności. Bezkarnie !
  • ~Adreiej
    (2016-11-23 18:27)
    Co wy się podniecacie? Po tylu latach człowiek zapomina takie pierdoły. Przeciez na takie zadania jest "sposob" ich rozwiązywania. Pewien model dzięki któreu rozwiążemy wszystkie podone temu zadania. I tyle. A emeryt, który pisał maturę 50 lat temu i potrafi to rozwiązać to gratuluję. Nie ma czym sie chwalić.
  • ~Jimmy Bounce
    (2016-11-23 18:30)
    powalone i głupie
  • ~Matura88
    (2016-11-23 18:35)
    Polecam film "Idiokracja"
  • ~Irena matura 1958.
    (2016-11-23 19:16)
    Zadanie nie jest trudne: W przeszłości: Teraz W przyszłości Równania: y-x=42-y Anka x y 42 i x-1/3x= y-x Danka 1/3 x x y Rozwiązanie; x=18, y=30.
  • ~lazy_DBA
    (2016-11-23 19:29)
    Legenda ap - anka past af -anka future a - anka now dp - danka past df - danka future d - danka now ------------------------------------ 6 rownan d=ap 3dp=ap df=a af=42 df-d=af-a d-dp=a-ap ---------------- rugowanie... 3dp=d df=a af=42 df-d=af-a d-dp=a-d ---------------- rugowanie... 3dp=d af=42 a-d=af-a d-dp=a-d ----------------- rugowanie... 3dp=d a-d=42-a d-dp=a-d -> dp=2d-a ------------------ rugowanie... 3(2d-a)=d -> 6d-3a=d -> 10d=6a a-d=42-a -> 6a=3d+126 ------------------------ rugowanie... 10d=3d+126 7d=126 ---------------------------------- rozwiazanie d=126/7 = 18 a=30 ----------------------------------- extras df=30 af=42 dp=6 ap=18 -------------------- Q.E.D
  • ~Matura 1980
    (2016-11-23 20:17)
    Proste. Poziom gimnazjum, albo koniec podstawówki. Prosty układ dwóch równań liniowych. W miarę rozgarniety 12-latek powinien to bez problemu rozwiązać.
  • ~Korepetytor matematyki
    (2016-11-23 23:31)
    Oznaczmy poprzez x roznice wieku miedzy anka a danka. A wiec jak uplynie roznica wieku to anka bedzie miala 42 lata. A wiec obecny wiek anki to 42-x. Danka jest obecnie mlodsza od anki o x lat wiec obecny wiek danki to 42-2x. Gdy anka miala tyle lat co danka to byla 3 razy od niej starsza a wiec cofamy sie znow o x lat. Czyli do obu wiekow odejmujemy x. A wiec x lat temy: Wiek anki 42-2x Wiek danki 42-3x Teraz anka ukladamy rownanie wg ostatniego zdania anka=3danka 42-2x=3(42-3x) 42-2x=126-9x 7x=84 x=12 A wiec anka ma 42-12=30 Danka 42-24=18
  • ~x
    (2016-11-23 23:43)
    Nie ma co myśleć. Kółko matematyczne AD1985. x-Anka dziś, y-Danka dziś. x-Anka wczoraj, y-Danka wczoraj. x-Anka jutro, y"-Danka jutro. Różnica wieku jest zawsze stał i możemy napisać: x-y=x-y oraz x-y=x-y. Piszemy zależności: wczoraj: x=y i x=3y oraz jutro: x=42 i y=x. Podstawiamy niewiadome prim i bis, dostajemy czysty układ dwóch równań z dwiema niewiadomymi.
  • ~Donald
    (2016-11-24 07:01)
    Zadanie na poziomie podstawówki lat 80. Do czego doprowadzili lewacy reformami edukacji? Skończyć z gimnazjami!
  • ~Andrej W.
    (2016-11-24 07:19)
    Danka ma x lat. Anka ma y lat. Gdy Anka jest trzy razy starsza niz Danka 3x=y to roznica wieku zawsze bedzie 2x/3 czyli y=x+2x/3. Gdy Danka bedzie miala tyle samo lat co teraz ma Anka to jest y to w tedy Anka bedzie miala y+2x/3 (wiek Danki + roznica wieku). To 42=y+2x/3, dalej 42= x+2x/3+2x/3, dalej 126=7x. dalej x=18, y=30
  • ~SYLVEK
    (2016-11-24 08:57)
    Gdyby frankowicze umieli liczyc do 2-ch to nie mieliby teraz problemu z Petru.
  • ~Radomir
    (2016-11-24 09:40)
    Zadanie jest nie do rozwiązania. Problem polega na zrozumieniu języka polskiego - stąd problemy uczniów z rozwiązaniem zadania. "Gdy Anka miała tyle lat, ile Danka ma teraz...", Jeśli mam kolegę, który ma teraz 30 lat, to gdy miałem tyle lat ile on ma teraz, to miałem również 30 lat. Koniec kropka. Nie mogłem być od niego jednocześnie straszy. Równie dobrze mógłbym powiedzieć "Gdy byłem w twoim wieku to..." no właśnie to co miałem 3 razy tyle lat?! Zadanie położyli pomysłodawcy mający problemy z językiem polskim, a nie uczniowie. Kto rozwiązał to zadanie nie umie czytać ze zrozumieniem - i dlatego je rozwiązał.

Może zainteresować Cię też: