Anka i Danka. Zadanie z matematyki, które skatowało maturzystów

| Aktualizacja:

Jedno z zadań na próbnym egzaminie maturalnym z matematyki na poziomie podstawowym sprawiło wiele trudności uczniom.

wróć do artykułu
  • ~pawel319
    (2016-11-30 19:28)
    przecież to rozwiązanie jest błędne, wynik jest dobry ale równanie nieprawidłowe i źle rozwiązane... ktoś chyba chciał dopasować do wyniku rozwiązywanie...
  • ~Matematyk PP
    (2016-11-24 23:32)
    Ale dziala tez dla rozwiazania Danka 10 lat i Anka 26 :) POZDRAWIAM :)
  • ~bertsi
    (2016-11-24 19:48)
    Obecnie poziom matematyki (zakres podstawowy) w klasie maturalnej to poziom 3 klasy szkoły zasadniczej sprzed "reformy". Nawet uczniowie zdolni w takiej klasie niczego się nie nauczą. Następnie ci uczniowie idą na politechnikę, która nadaje tytuł inżyniera studentom, którzy mają wiedzę dawnych techników. A politycy za to odpowiedzialni, narzekają (na pokaz): w Polsce jest za mało wynalazków. Hitler mówił: Polakom wystarczy jedynie elementarna umiejętność czytania i rachunków. Obecnie jego zwolennicy, tj. pożyteczni idioci, twardo walczą by nie nastąpiła poprawa (najpierw znieśli rozpoczynanie nauki od 6 roku, a teraz nie chcą likwidacji gimnazjów).
  • ~AA Milne
    (2016-11-24 17:55)
    Gdyby Tygrys był mniejszy Od Królika i lżejszy, I cokolwiek grzeczniejszy, A zaś Królik silniejszy Od Tygrysa i wyższy, A znów Tygrys był niższy, I cokolwiek szczuplejszy, Wtedy tak by nie brykał Na biednego Królika, Który jednak jest mniejszy.
  • ~kriz
    (2016-11-24 12:49)
    Tak na zdrową logikę to jedna i druga urodziła się w tym samym roku tylko w odstępie 3 miesięcy od siebie, ale to pewnie byłoby za proste
  • ~gimbusik
    (2016-11-24 12:29)
    Dość tej edukacyjnej tresury : Ogłaszam MORATORIUM na PAŁOWANIE, do czasu okrzepniecia dobrej zmiany. Dość ogłupiania testami, POWSZECHNA NAUKA STRZELANIA ma być obowiązkowo od podstawówki. Zreszta po co dzisiaj gimbolom matma, na kasie samo się liczy.
  • ~mjk
    (2016-11-24 10:54)
    Zadanie jakich wiele rozwiazywalo się w dawnej 8 klasie szkoły podstawowej. Jeżeli sprawia kłopot licealistom, to jest to ciekawy przyczynek do dyskusji o systemie oswiaty i prztyczek dla tej ćwierć inteligentki byłej minister edukacji p. Kluzik Rostkowskiej, która w żywe oczy kłamie iż wprowdzenie gimnazjów poprawiło poziom edukacji naszych dzieci!
  • ~Radomir
    (2016-11-24 09:40)
    Zadanie jest nie do rozwiązania. Problem polega na zrozumieniu języka polskiego - stąd problemy uczniów z rozwiązaniem zadania. "Gdy Anka miała tyle lat, ile Danka ma teraz...", Jeśli mam kolegę, który ma teraz 30 lat, to gdy miałem tyle lat ile on ma teraz, to miałem również 30 lat. Koniec kropka. Nie mogłem być od niego jednocześnie straszy. Równie dobrze mógłbym powiedzieć "Gdy byłem w twoim wieku to..." no właśnie to co miałem 3 razy tyle lat?! Zadanie położyli pomysłodawcy mający problemy z językiem polskim, a nie uczniowie. Kto rozwiązał to zadanie nie umie czytać ze zrozumieniem - i dlatego je rozwiązał.
  • ~SYLVEK
    (2016-11-24 08:57)
    Gdyby frankowicze umieli liczyc do 2-ch to nie mieliby teraz problemu z Petru.
  • ~Andrej W.
    (2016-11-24 07:19)
    Danka ma x lat. Anka ma y lat. Gdy Anka jest trzy razy starsza niz Danka 3x=y to roznica wieku zawsze bedzie 2x/3 czyli y=x+2x/3. Gdy Danka bedzie miala tyle samo lat co teraz ma Anka to jest y to w tedy Anka bedzie miala y+2x/3 (wiek Danki + roznica wieku). To 42=y+2x/3, dalej 42= x+2x/3+2x/3, dalej 126=7x. dalej x=18, y=30
  • ~Donald
    (2016-11-24 07:01)
    Zadanie na poziomie podstawówki lat 80. Do czego doprowadzili lewacy reformami edukacji? Skończyć z gimnazjami!
  • ~x
    (2016-11-23 23:43)
    Nie ma co myśleć. Kółko matematyczne AD1985. x-Anka dziś, y-Danka dziś. x-Anka wczoraj, y-Danka wczoraj. x-Anka jutro, y"-Danka jutro. Różnica wieku jest zawsze stał i możemy napisać: x-y=x-y oraz x-y=x-y. Piszemy zależności: wczoraj: x=y i x=3y oraz jutro: x=42 i y=x. Podstawiamy niewiadome prim i bis, dostajemy czysty układ dwóch równań z dwiema niewiadomymi.
  • ~Korepetytor matematyki
    (2016-11-23 23:31)
    Oznaczmy poprzez x roznice wieku miedzy anka a danka. A wiec jak uplynie roznica wieku to anka bedzie miala 42 lata. A wiec obecny wiek anki to 42-x. Danka jest obecnie mlodsza od anki o x lat wiec obecny wiek danki to 42-2x. Gdy anka miala tyle lat co danka to byla 3 razy od niej starsza a wiec cofamy sie znow o x lat. Czyli do obu wiekow odejmujemy x. A wiec x lat temy: Wiek anki 42-2x Wiek danki 42-3x Teraz anka ukladamy rownanie wg ostatniego zdania anka=3danka 42-2x=3(42-3x) 42-2x=126-9x 7x=84 x=12 A wiec anka ma 42-12=30 Danka 42-24=18
  • ~Matura 1980
    (2016-11-23 20:17)
    Proste. Poziom gimnazjum, albo koniec podstawówki. Prosty układ dwóch równań liniowych. W miarę rozgarniety 12-latek powinien to bez problemu rozwiązać.
  • ~lazy_DBA
    (2016-11-23 19:29)
    Legenda ap - anka past af -anka future a - anka now dp - danka past df - danka future d - danka now ------------------------------------ 6 rownan d=ap 3dp=ap df=a af=42 df-d=af-a d-dp=a-ap ---------------- rugowanie... 3dp=d df=a af=42 df-d=af-a d-dp=a-d ---------------- rugowanie... 3dp=d af=42 a-d=af-a d-dp=a-d ----------------- rugowanie... 3dp=d a-d=42-a d-dp=a-d -> dp=2d-a ------------------ rugowanie... 3(2d-a)=d -> 6d-3a=d -> 10d=6a a-d=42-a -> 6a=3d+126 ------------------------ rugowanie... 10d=3d+126 7d=126 ---------------------------------- rozwiazanie d=126/7 = 18 a=30 ----------------------------------- extras df=30 af=42 dp=6 ap=18 -------------------- Q.E.D
  • ~Irena matura 1958.
    (2016-11-23 19:16)
    Zadanie nie jest trudne: W przeszłości: Teraz W przyszłości Równania: y-x=42-y Anka x y 42 i x-1/3x= y-x Danka 1/3 x x y Rozwiązanie; x=18, y=30.
  • ~Matura88
    (2016-11-23 18:35)
    Polecam film "Idiokracja"
  • ~Jimmy Bounce
    (2016-11-23 18:30)
    powalone i głupie
  • ~Adreiej
    (2016-11-23 18:27)
    Co wy się podniecacie? Po tylu latach człowiek zapomina takie pierdoły. Przeciez na takie zadania jest "sposob" ich rozwiązywania. Pewien model dzięki któreu rozwiążemy wszystkie podone temu zadania. I tyle. A emeryt, który pisał maturę 50 lat temu i potrafi to rozwiązać to gratuluję. Nie ma czym sie chwalić.
  • ~menel
    (2016-11-23 18:04)
    W komunie tego typu zadania rozwiązywało się w podstawówce ! Dlatego błyskawicznie odbudowano kraj i dziś najbardziej oświeceni solidarni przedstawiciele tamtej epoki sprywatyzowali go jeszcze szybciej uwłaszczając się na wspólnej własności. Bezkarnie !

Może zainteresować Cię też: