Adam Mickiewicz jest zdecydowanie ulubionym autorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Cztery lata temu maturzyści analizowali trzecią część "Dziadów", która pojawiła się na egzaminie także w 2007 roku. W 2011 roku do wyboru była analiza wierzy, w tym "Gdy tu mój trup..." Mickiewicza. Od 2005 roku - kiedy CKE udostępnia arkusze maturalne - zdarzyło się aż pięć sesji egzaminacyjnych, w czasie których tematem wypracowań na poziomie podstawowym były dzieła Mickiewicza. Tymczasem przez trzy ostatnie lata CKE - przy układaniu pytań do części egzaminu obowiąkowej dla wszystkich - o naszym narodowym wieszczu jakby zapomniało. To może wskazywać, że być może w tym roku wśród tematów pojawią się właśnie dzieła Mickiewicza.

Jednym z ulubionych dzieł CKE są także "Chłopi" Władysława Reymonta, które pojawiły się na maturze w 2009 i 2006 roku. Trzykrotnie uczniowie zmagali się z "Lalką" Bolesława Prusa, która pojawia się na maturze z częstotliwością 3-4 lat: w 2008, 2012 i 2015. Dwa razy CKE postawiło na "Granicę" Zofii Nałkowskiej: w 2011 i 2007 roku. I podobnie dwa razy tematy oparto na "Przedwiośniu" Stefana Żeromskiego: w 2007 i 2013.

Co ciekawe, od 2005 roku tylko raz na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym nie pojawiło się dzieło z jedne z dwóch epok: romantyzm i pozytywizm. W 2010 roku maturzyści mieli do wybory wypracowanie na temat "Świętoszka" Moliera i "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall.

Bardzo rzadko na maturze pojawiają się dzieła zagraniczne. W ciągu 11 lat zdarzyło się to zaledwie trzy razy! W 2010 roku do wybory był "Świętoszek" Moliera, zaś w 2006 - "Makbet" Szekspira. Rok temu dość zaskakująco pojawił się wiersz Elizabeth Bishop w przekładzie Stanisława Barańczaka. Obstawiana co roku przez maturzystów "Dżuma" Alberta Camus nie pojawiła się na maturze na poziomie podstawowym ani razu od 2005 roku.

Zaledwie cztery razy zdarzyło się, by do wyboru był temat opierający się na wierszach. Stało się tak w 2011 ("Gdy tu mój trup..." Adama Mickiewicza i "Światło w ciemnościach" Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej), 2008 roku ("Oda do młodości" Adama Mickiewicza i "Któż nam powróci" Kazimierza Przerwy-Tetmajera), a także trzy lata temu temu, kiedy maturzyści analizowali wiersz "Mazowsze" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w zestawieniu z fragmentem "Gloria Victis" Elizy Orzeszkowej, a także rok temu. Nie zdarzyło się też, by wiersze pojawiły się dwa lata pod rząd.

Zestawienie lektur, które pojawiały się na maturze z polskiego w kolejnych latach:

2015: "Lalka" Bolesława Prusa oraz wiersz Elisabeth Bishop "Ta jedna sztuka"

2014: "Potop" Henryka Sienkiewicza oraz "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego

2013: "Mazowsze" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego + "Gloria Victis" Elizy Orzeszkowej oraz "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego

2012: "Dziady" część III oraz "Lalka" + "Ludzie bezdomni"

2011: "Gdy tu mój trup..." Adama Mickiewicza + "Światło w ciemnościach" Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz "Granica"

2010: "Świętoszek" i "Zdążyć przed Panem Bogiem"

2009: "Chłopi" i "Pan Tadeusz"

2008: "Oda do młodości" Adama Mickiewicza + "Któż nam powróci" Kazimierza Przerwy-Tetmajera oraz "Lalka"

2007: "Dziady" część III oraz "Przedwiośnie" + "Granica"

2006: "Makbet" i "Chłopi"

2005: "Potop" i "Kordian"