Ks. Zuziak jest filozofem. Od 2009 r. jest prorektorem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II ds. nauki, rozwoju i współpracy międzynarodowej. Na stanowisku rektora zastąpi ks. prof. Jana Macieja Dyducha, który był rektorem przez dwie kadencje.

Reklama

Zdaniem ks. prof. Dyducha największym osiągnięciem uczelni w ostatnich latach było przekształcenie Papieskiej Akademii Teologicznej w Uniwersytet Papieski. "To nie tylko moja zasługa, to dzieło wspólne" - podkreślił ks. Dyduch. Przypomniał, że udało się także uruchomić nowe kierunki i specjalności, dokończyć budowę biblioteki i odzyskać budynek przy ul. Kanoniczej.

Za jego kadencji wspólnie z Uniwersytetem Jagiellońskim utworzono Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. Na jego utworzenie ks. prof. Michał Heller, fizyk i teolog, pierwszy Polak uhonorowany Nagrodą Templetona, przeznaczył całą tę nagrodę - 1,6 mln dolarów.

Jako wyzwania dla swojego następcy ks. Dyduch wymienił: uruchomienie Wydziału Prawa Kanonicznego i Administracji (obecnie funkcjonuje Instytut Prawa Kanonicznego), zaoferowanie studentom wykładów w językach obcych i kolejne inwestycje na terenie III Kampusu.

Reklama

"Chcemy budować na podwalinach stworzonych przez poprzedników. Kierunki, które funkcjonują obecnie na poziomie licencjackim, chcemy wzmocnić oferując studia magisterskie. Otwieramy się też mocno na współpracę zagraniczną" - mówił ks. Zuziak. Temu ma służyć m.in. współpraca z Uniwersytetem Katolickim w Mediolanie.

Rektor-elekt uznał, że należy też wzmocnić badania naukowe. Na kampusie planuje się wzniesienie budynku naukowo-badawczego.

"My kształcimy studentów, którzy pracują w różnych sferach życia publicznego. Niektórzy mają przekonanie, że ograniczamy się tylko do dyscyplin kościelnych - teologii, filozofii, historii. Tak nie jest" - mówił Zuziak. Jak podkreślił, Uniwersytet Papieski ma w swojej ofercie kierunki i specjalności przygotowane we współpracy z innymi uczelniami, m.in. z Akademią Muzyczną i Politechniką Krakowską. "Jako Uniwersytet Papieski nie boimy się dialogu ze współczesną nauką, kulturą" - zapewnił.

Reklama

czytaj dalej >>>



Na Uniwersytecie Papieskim przygotowywane jest uruchomienie nowego kierunku - polityka społeczna, oraz nowych specjalności - etyka i bioetyka oraz dialog nauki i wiary (ta ostatnia specjalność także w języku angielskim). "Ważne będzie poszerzenie oferty wykładów w jęz. angielskim, zwłaszcza na teologii" - zaznaczył ks. Zuziak.

Uczelnia od czasu przekształcenia w Uniwersytet Papieski i przyjęcia w grudniu 2009 r. ustawy sejmowej potwierdzającej ten fakt może się starać o dotacje na inwestycje budowlane.

Rektor oraz rektor-elekt w związku z informacjami o tym, że pięciu wykładowców Uniwersytetu Papieskiego weszło w skład krakowskiego społecznego komitetu poparcia Jarosława Kaczyńskiego powtórzyli, że uczelnia "nie popiera żadnej partii politycznej", a inicjatywa wykładowców nie jest stanowiskiem Uniwersytetu, tylko ich prywatną działalnością. Ks. Dyduch zastrzegł, że uczelnia nie zamierza nikogo karać ani nakłaniać do wycofania się z tej inicjatywy.

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II ma obecnie 5 wydziałów i 9 kierunków. Studiuje na nim prawie 3,5 tys. studentów.

Władysław Zuziak urodził się w 1952 r. w Lipowej. W latach 1971-1977 studiował na Papieskim Wydziale Teologicznym, gdzie uzyskał magisterium z teologii. W 1977 przyjął święcenia kapłańskie. W 1985 r. podjął studia na Uniwersytecie Katolickim w Louvain-la-Neuve, zakończone doktoratem z filozofii. W roku 1993 otrzymał stypendium naukowe na Uniwersytecie Katolickim w Waszyngtonie. Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie etyki i filozofii człowieka uzyskał w 1999 r. Brał udział w sympozjach naukowych m.in. w Budapeszcie, Louvain, Meksyku, Nijmegen, Paryżu, Rzymie. Od 1997 r. był prodziekanem Wydziału Filozoficznego PAT, w latach 2000-2006 dziekanem tego Wydziału.