LISTA LEKTUR w liceum, zakres podstawowy i roszerzony. Kompletny wykaz

| Aktualizacja:

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło projekt podstawy programowej dla szkół ponadpodstawowych. Jest w nim również lista lektur dla uczniów liceów. Dokument trafi teraz do konsultacji. Oto, co mieliby czytać licealiści.

wróć do artykułu
  • ~aaa
    (2018-02-19 10:23)
    W zlobkach:1.WSZYSTKIE BAJKI ANTONIEGO.2.NIESAMOWITE PRZYGODY JAROSLAWA KACZYNSKIEGO.3.DZIELA WYBRANE SZEFOWEJ TRYBUNALU.
  • ~xxxx
    (2018-02-16 14:51)
    Miałam ciekawszy zestaw lektur w lo , ale to było pod koniec lat 70-tych
  • ~Literat
    (2018-01-03 07:55)
    W liscie lektur jest takze belkot Papieza Polaka.
  • ~~Ja(bis)
    (2018-01-03 05:57)
    No. Jest post ... więc nie sypiam z żoną - powiedział królewicz do królowej matki w WIELKIM dziele filmowym KUR na VIZJI tv publicznej ... jak dom. Dzieci ... w szkolnych jasełkach grają lepiej - czy obsada, to też zaciąg z WSKSiM z Torunia? Brrry! Strajk lekarzy za Szydło był ekonomiczny .... za Morawieckiego stał się polityczny. Hehehe.
  • ~justa
    (2017-10-07 22:06)
    Mimo iż byłam w trzyletnim liceum, nasza polonistka przeanalizowała z nami wszystkie lektury, którę są obecnie na liście podstawowej + 10 z rozszerzonej. Było to ogromne wyzwanie, dużo ciężkiej pracy zwłasza dla nas ( do dziś pamiętam jak nad samym językiem polskim siedziałam dzień w dzień do nocy) ale dzięki temu wszyscy rewelacyjnie zdali maturę. Cieszę się że moje dzieci będą miały 4-letnie liceum :)
  • ~00
    (2017-08-19 14:09)
    A gdzie Hłasko ?
  • ~Polonistka
    (2017-05-24 12:33)
    Od ponad 20 lat uczę języka polskiego w liceum. Bardzo się cieszę z powrotu czteroletniego cyklu kształcenia, ale martwi mnie, że kolejna ekipa nie zrobiła nic, żeby przywrócić właściwą rangę temu przedmiotowi. Liczba godzin się nie zwiększa, ale liczba lektur - czytanych w całości i we fragmentach - bardzo! Na omówienie każdej z nich będę mogła poświęcić 1 – 2 godziny, jeśli bardziej obszerne dzieło – 3 . Rozpacz! Kolejna ekipa wprowadza zmiany w myśl zasady: "My wymyślamy, wy realizujcie". W razie czego winą za porażkę obarczy się nauczycieli. Jak zwykle. Skąd szkoły wezmą pieniądze na uzupełnienie zasobów bibliotecznych? Niektóre z proponowanych pozycji mamy w JEDNYM egzemplarzu. Na języku polskim wszyscy się znają, wokół podstawy programowej, listy lektur i egzaminów z tego przedmiotu najwięcej majstrują. Jestem zmęczona.
  • ~Pytam
    (2017-05-07 20:51)
    A co w tym wszystkim robi niejaki Rymkiewicz?
  • ~byly wyborca PO
    (2017-04-30 02:24)
    Bardzo dobre propozycje ! Wreszcie Polska szkola wraca do wartości chrześcijańskich. Wielkie brawa dla pani minister Zalewskiej. Tylko czerwoni będą jak zwykle biadolić.he,he
  • ~utylizator styropianu
    (2017-04-29 07:48)
    Czy te dzieła jak : Biblia, w tym fragmenty Księgi Hioba, Księgi Koheleta, Pieśni nad Pieśniami, Księgi Psalmów, Apokalipsy wg św. Jana, oraz Żywoty świętych muszą czytać również dzieci ateistów ? Jeśli tak to dla wierzących - obowiązkowo sury z koranu.
  • ~Tusk eksterminator
    (2017-04-28 21:58)
    Zmierzamy do tego, by stać się hotelową gromadą, która jedzie windą, nic o sobie nie wie, nie umie się porozumieć i nie ma na to ochoty. Nawet nie mówi sobie „dzień dobry”, bo nie wie, w jakim języku wypada się odezwać. Dochodziło do sytuacji, w której poseł polskiego parlamentu publicznie oświadcza, że cieszył się z wyrzucenia rewizjonisty i imperialisty Mickiewicza oraz jego Pana Tadeusza z listy lektur szkolnych. Chodzi o M. Plurę z PO, który ogłosił też, że „Polak Sarmata to dla mojej rodziny twór kulturowo obcy, więc mi się nigdy w wychowawczym kanonie nie mieścił". I proponuje, by w zamian wychowywać Polaków na Europejczyków z dzieł niemieckiego poety Josepha von Eichendorffa. To rzecz niepojęta! W każdym europejskim kraju, poza Polską właśnie, propozycja zamiany narodowego wieszcza na przedstawiciela literatury obcej skończyłaby karierę każdego posła. U nas jakby deszcz padał, choć przecież temu panu chodzi nie o poezję, lecz o likwidację polskiej szkoły. Poseł Plura to człowiek powiązany ze śląską ideologią separatystyczną. W tej sprawie państwo polskie (celowo) nic nie robiło . Dlaczego?
  • ~Oscar
    (2017-04-28 21:48)
    Ze szczególnym zacietrzewieniem rządy PO pod wodzą Tuska i Kopacz walczyły z polskością na polu edukacji. Eliminowanie z kanonu lektur gimnazjum najbardziej konstytutywnych dla polskości „Pana Tadeusza” i „Potopu” było paskudne, ale także symboliczne. To już bardzo przypomina politykę zaborców i okupantów Polski. Może Tusk wierzył, że jest mesjaszem, który wyprowadza Polaków z polskiej niewoli. Jak Konrad z Wyspiańskiego, który nie pozwala Geniuszowi zagonić Polaków do wawelskich lochów. Ale w istocie spełnia rolę złowrogą. Jako że Sienkiewicza z lektur usunął, należy przypomnieć, jak nazwał Zagłoba działania wielkiego magnata w chwili wielkiej próby. Wykrzyczał Radziwiłłowi w twarz: „Zdrajco! Zdrajco! Po trzykroć zdrajco!”.
  • ~lit
    (2017-04-28 20:51)
    Dziadek kuzyna znał na pamięć Trylogię. Z wypiekami słuchaliśmy jego opowieści. Nauczyłem się czytać i zaczytywałem się po uszy. Minęły lata, wziąłem kolejny raz do ręki Trylogię. Katastrofa. Tego nie da się czytać. Poziom literacki Winetou, ramota. Ps. Co innego np. Chłopi, czy Ziemia obiecana.
  • ~#zmiescisz_sie_smialo
    (2017-04-28 19:15)
    Sienkiewicz w liceum? Toż to bajeczka dla podstawówki... Trylogię przeczytałem w IV klasie i wystarczy. A lepiej by było, gdyby te historyczno-romantyczne rojenia były analizowane dopiero podczas studiów polonistycznych.
  • ~kicha
    (2017-04-28 17:51)
    Jestem przyrodnikiem, brawo bardzo dobra lista dla kształcenia w myśleniu. Tytuł tego niby artykułu świadczy o poziomie intelektualnym dziennikarzyn z Dziennika.
  • ~JP
    (2017-04-28 17:28)
    Bardzo dobra lista - mlodziez znow bedzie mogla czytac prawdziwych klasykow - Josepha Conrada, Orwella , Huxleya - Nowy Wspanialy Swiat - a nasze chluby narodowe -Sienkiewicz Mickiewicz, Herbert nie stana sie niechcianym, nielubianym, zasciankowym elementem Brawo PIS.

Może zainteresować Cię też: