LISTA LEKTUR dla szkoły podstawowej. Kompletny wykaz

| Aktualizacja:

Lista lektur obowiązkowych i uzupełniających w szkole podstawowej. Oto kompletny aktualny wykaz dzieł, które uczniowie mają poznawać na lekcjach języka polskiego.

wróć do artykułu
  • ~Antek M.
    (2015-10-29 15:47)
    Przede wszystkim, podstawową lekturą przez cały okres nauki szkolnej, będą:
    Dzieła Zebrane Wszystkie - nie, nie Lenina (to już było), ale Największego Myśliciela Wszechczasów : Prezydenta Profesora Lecha Kaczyńskiego! Że co? Że nie zostawił po sobie czegoś takiego? Nie szkodzi, Jego Wielki Brat : Największy Polityk w Historii Ludzkości, szybko dopisze co trzeba! W szkołąch z tej okazji, przywróci się kary cielesne. Tych, co Genialnych Myśli zawartych w w/w Dziełach nie będą znać na pamięć, będzie się łoić publicznie pasem! Anglicy już dawno doszli do wniosku, że nauka najlepiej wchodzi przez d...ę!
  • ~zwolennik PIS-u
    (2016-01-18 07:24)
    A gdzie lektura o tych dwóch co ukradli księżyc Kornela Makuszyńskiego?.
  • ~Mika
    (2016-03-06 12:28)
    Koniecznie trzeba dodać J. Kaczyński "Autobiografia", z fragmentami do wyuczenia na pamięć jak SB chciała go internować ale się przestraszyła.
  • ~Chuli
    (2016-03-17 06:28)
    "Zapiski chuligana" Jojo Brudziński, " wspomnienia młodego złodzieja " S. Pięta, " dzieła wszystkie " T. 1 - 8 L. Kaczyński, " dzieła wszystkie" T. 1 J. Kaczyński
  • ~danio889
    (2016-02-15 16:40)
    Od pewnego czasu w naszej szkole omawiamy lekturę pt "Mały Książę" Antoine de Saint Exupéry. Jest to bardzo ciekawa książka. Opowiada o przygodach i wędrówce Małego Księcia. Na swojej asteroidzie miał tylko sadzonki baobabu, wulkany i różę więc czuł się osamotniony. Dlatego celem jego wyprawy było odnalezienie przyjaciół, zaczęcie czegoś nowego niż tylko pielęgnowanie róży i przeczyszczanie wulkanów. Polecam tą książkę ponieważ uczy nas odpowiedzialności, miłości i bycia prawdziwym przyjacielem.
  • ~Basia
    (2015-10-30 18:37)
    W spisie są pewne nieścisłości, Antygona i Opowieść wigilijna nadal są lekturami, proszę nie wprowadzać ludzi w błąd. Te lektury omawia się w gimnazjum.
  • ~absolwent gimnazjum
    (2015-10-30 18:42)
    OOOOOOOOOOOOOOOOO, w wykazie lektur lektur do szkoły średniej ktoś nie uwzględnił teatru greckiego, jest na pewno, bo właśnie omawiamy. Pisał jakiś niedoinformowany, do gimnazjum go trzeba dać. Najlepsze wspomnienia mam z gimnazjum. Świetna polonistka, wspaniałe lekcje, kulturalni nauczyciele, a ile spektakli zrobiliśmy. To był świetny czas. Dziękuję siedleckiej Jedynce.
  • ~Roman.
    (2016-02-24 10:50)
    A zapomnieliscie o biblii.
  • ~kaja
    (2015-09-09 14:47)
    Cześć lektur trzeba kupić, biblioteki szkolne mają zbyt mało albo zupełnie brakuje tych pozycji. Dużym ułatwieniem ze strony nauczycieli jest to, że klasy równoległe nie przerabiają ich w tym samym czasie, 4 pozycje kupiliśmy wczoraj w matrasie, pod koniec roku oddamy je do szkolnej biblioteki.
  • ~rodz
    (2016-02-29 16:14)
    A kiedy będzie likwidacja gimnazjum?
  • ~Anka
    (2016-08-13 10:21)
    A gdzie biografia konusa ,wodza,prezydenta,premier w jednej osobie kaczora , jak to nie bedzie ,Zalewska nie uwzglednila , oj kaczorek bedzie bardzo zwiedziony i mozesz poleciec ze stanowiska
  • ~max
    (2016-11-08 02:40)
    niech wprowadza jeszcze jedna;autorstwa t.rydzyka,,wademecum dojenia frajerow,,
  • ~Jagna
    (2016-05-03 12:39)
    A ---MITOLOGII SŁOWIAŃSKIEJ--- jak nie było, tak nie ma -- wolimy obcą. Ludu Polan, obudż się, powstań z kolan.
  • ~sp
    (2016-08-03 22:33)
    uwazam, ze do kanonu lektur nalezy wlaczyc pozycje Stanislawa Grzesiuka -" 5 lat kacetu "-pozycja o tyle wazna, ze jest to relacja swiadka, ktory osobiscie przezyl prawie wszystkie katownie nazistow podczas 2 wojny swiatowej.Pozycja dokumentuje meczenstwo POlakow w obozach nazistowskiej zaglady.
  • ~co za chłam
    (2016-07-19 18:45)
    Nie Stanisława, lecz Tadeusza Różewicza. Nota bene najwybitniejszego poety polskiego w XX wieku, którego wierszy nie ma. Kiepskie te lektury. No ale kościółek nawsadzał - bepcio Majdański, papież, Clive Lewis. A teraz dojdą bzdety L. Kaczyńskiego bardziej znanego dotąd jako Mikołaj Kopernik.
  • ~Lech49
    (2016-06-25 11:31)
    Cale szczescie ze moj syn i moje wnuki chodza dö prywatnej szkoly w wSzwecij.Sami sobie wybieraja lektury moga byc po angielsku.Dzieci wybieraja dobre pozycje.Ja dö dzis niena widze polskich lektury.Czytam. 1 lub2 ksiazki tygodniowö poszwedzku lub jak man okazje tö pö pölsku.
  • ~bies
    (2017-01-04 11:15)
    Nie znalazłem "Timur i jego drużyna " autora nie pomiętam
  • ~axx
    (2016-05-18 09:48)
    Jak to jest, ze niektóre lektury są bardzo ciekawymi książkami które przyjemnie się czyta i o nich opowiada (Tolkien, Quo vadis, Chłopi) a niektóre to tylko sobie w łeb strzelić - normalny człowiek nic z tego nie rozumie (Dziady, Wesele).?
  • ~mkk
    (2016-06-08 08:05)
    No dobrze, a teraz czas na gratulacje!!!!! Dla Ministerialnych Autorów Listy lub dla Redakcyjnych Autorów Publikacji.. Bo oto w powyższych lekturach istnieje taki oto wspaniały polski poeta i dramatopisarz (cytuję): " wybrany dramat XX wieku (w tym utwór Sławomira Mrożka - w 2007 roku mowa jest o dramacie Tango; i Stanisława Różewicza)" Braffooo!!! Nie odróżniać Stanisława od Tadeusza do doprawdy dowód światłości Autorów....
  • ~ktos